Štefko prišiel na krst knihy. Popri tom vyhral

Na krst knihy o Róbertovi Štefkovi (vľavo) prišli i legendy. Aj Jozef Plachý (vpravo).
Na krst knihy o Róbertovi Štefkovi (vľavo) prišli i legendy. Aj Jozef Plachý (vpravo). (Autor: db)
Danica Božová|17. júl 2018 o 00:00

O košickom rodákovi, najlepšom slovenskom vytrvalcovi, už vyšla aj kniha.

Nová LESNÁ. O košickom rodákovi Róbertovi Štefkovi, najlepšom slovenskom vytrvalcovi, už vyšla aj kniha. Krstila sa v Novej Lesnej za účasti osobností.

Krstu knihy s jednoduchým názvom Robo Štefko sa v piatok zúčastnil nielen autor Jiří Šoptenko a v súčasnosti v Prahe žijúci Róbert Štefko, ale i športové legendy – medailista z atletického svetového šampionátu Igor Kováč, účastník štyroch olympiád Jozef Plachý a deväťnásobná paralympijská víťazka Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou.

V päťdesiatke sa mu do vrchu bežalo ťažšie

Na druhý deň si Róbert Štefko aj zasúťažil. Beh do vrchu z Novej Lesnej na Hrebienok – Memoriál Jána Stilla napísal v sobotu 19. kapitolu.

Podujatie bolo súčasťou Slovenského pohára v behu do vrchu i série pätice tatranských behov Tatry Prestige Tour, z ktorej vzíde bežecký kráľ a bežecká kráľovná Tatier.

Trať dlhú 9 570 m s prevýšením 533 m vedúcu z Novej Lesnej cez Starý Smokovec na Hrebienok ovládla dvojica bývalých slovenských reprezentantov. V cieli bol prvý práve Róbert Štefko časom 39:29 min.

„Samozrejme, že teraz v päťdesiatke sa do vrchu bežalo ťažšie. Teraz som nepretekal so súpermi. Behal som iba sám pre seba – tempom, na ktoré mám. To umiestnenie je iba bonus navyše. Keď človek celý život behá, tak sa snaží podať svoj maximálny výkon, aby bol sám vnútorne spokojný,“ povedal dnes už 50-ročný Štefko.

„Teraz sa viac venujem práci s hobby bežcami – chodím s nimi na tréningy a snažím sa im pomôcť, aby sa nielen zlepšili, aj najmä mali radosť z behania. To je moja ďalšia cesta.“

Užije si aj Tatry

Na otázku, či veril vo víťazstvo, odpovedal: „Samozrejme, že nie. S Mirom Vankom sme dobrí kamaráti. Keby Miro vládal trochu viac, tak by som mu zafandil. Medzi nami nie je žiadna rivalita. Je fajn vyhrať, ale v tomto osobnom súboji prvenstvo nehralo žiadnu podstatnú úlohu.“ V závere čerstvý päťdesiatnik doplnil: „Som tu s rodinou a ďalší týždeň si budeme spolu užívať Tatry a okolie, kde som v detstve trávil značné množstvo času so starými rodičmi.“

Striebro bral spomínaný 45- ročný Martinčan Miroslav Vanko.

Bronz v celkovom poradí vybojoval 41-ročný Jozef Dubašák z AK Steeple Poprad.

„Beh do vrchu nie je moja priorita. Na druhej strane je ale smutné, že mladí pretekári opäť dobehli za nami – veteránmi,“ vyjadril sa pretekár a tréner mládeže v jednej osobe.

Štvrtý v celkovom poradí preťal cieľovú pásku víťaz kategórie mužov do 39 rokov, 34-ročný Gabriel Švajda z Adidas Runners Bratislava, ktorý si prvenstvo užil deň predtým na sprievodnom Night Rune na trati dlhej 5700 m.

Päticu najlepších uzatváral bývalý slovenský reprezentant v behu na lyžiach, 42-ročný Martin Bajčičák, dnes tréner biatlonistiek Pavlíny a Ivony Fialkových.

Víťazke pomohlo, že skúšky má už za sebou

Medzi ženami o prvenstvo súperili bežecké kráľovné Tatier – prvá (za rok 2015) Timea Mihoková a súčasná (za rok 2017) Patrícia Puklová.

Tempo diktovala doteraz štvornásobná víťazka 32-ročná Puklová, rodáčka zo Starého Smokovca, v súčasnosti žijúca v Brne, kde pracuje ako lekárka.

V závere jej však rybník vypálila o 11 rokov mladšia súperka bežiaca v drese Bežeckého klubu Poprad, ktorá sa oproti svojej premiére pred troma rokmi úžasne zrýchlila o viac ako päť minút a dosiahla čas 47:54 min.

„Nijako špeciálne som sa nechystala. Behám si tak ako stále. Pomohlo mi možno to, že skúšky na vysokej škole som skončila pred poldruha mesiacom. Možno som iba mala dobrý deň – dobre som sa cítila, tak som v závere šla do čela medzi ženami. Doteraz som Puklovú nikdy nepredbehla,“ tešila sa víťazná Timea Mihoková.

Bronz v celkovom poradí si do Liptovských Sliačov odniesla 48-ročná Danka Hanulová.

Riaditeľ pretekov starosta Novej Lesnej Peter Hritz vyjadril v závere obrovskú spokojnosť. „Zaznamenali sme účastnícky rekord štartujúcich športovcov. Tešíme sa na jubilejný 20. ročník. Výťažok zo štartovného bol odovzdaný neziskovej organizácii Novorodenec.sk.“

Kto je Róbert Štefko

Pred polstoročím, 28. mája 1968, sa v Košiciach narodil športovec, ktorý sa nezmazateľne zapísal do histórie a výsledkov slovenskej atletiky.

Vytrvalec Róbert Štefko, držiteľ mnohých dodnes platných národných rekordov, je vďaka triumfu z roku 1999 zatiaľ posledným slovenským víťazom Medzinárodného maratónu mieru. Počas kariéry štartoval na troch olympiádach, Slovensko reprezentoval aj na pamätných košických IAAF majstrovstvách sveta v polmaratóne v roku 1997.Výborne si počínal na viacerých svetových šampionátoch v krose a iba o pár stotiniek mu ušla bronzová medaila na majstrovstvách Európy v roku 1994 v behu na 10 000 m.

Ak ostaneme pri maratóne, tak medzi vrcholy jeho kariéry patrí dozaista štart v Londýne v roku 1998, keď do cieľa dobehol v novom osobnom rekorde 2:09:53 na výbornom šiestom mieste.Dnes Róbert Štefko žije v Prahe.

Štefkove slovenské rekordy:

1 míľa 3:58,20 ( 1998)3000 m 7:46,83 ( 1997)

5000 m 13:19,40 ( 1995)

10 000 m 27:42,98 ( 1997)

Polmaratón 1:00:29 (2000)

Maratón 2:09:53 (1998)

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Štefko prišiel na krst knihy. Popri tom vyhral