L. TEPLIČKA. Zemiakové pivničky vyhĺbené kolmo do zeme do troch metrov.
Nájdete ich v lokalitách na Magadzine, Turničkách i Škvrkovci v obci Liptovská Teplička v Popradskom okrese.
Pivničky pripomínajúce malé hobbitie domčeky sú európskym a nepochybne aj svetovým unikátom. Takýchto zaujímavostí je však v obci viacero.
Liptovská Teplička je známou partizánskou obcou, pivničky sú však raritou, ktorú postupne objavujú turisti zo Slovenska, ale aj zahraničia.
Podľa starostu obce Slavomíra Kopáča sa pivničky dedia z generácie na generáciu, pričom ich vznik je spájaný so vznikom obce.
Najstaršia písomná zmienka o obci je približne z roku 1643.
Musíte do nich cúvať
„V súčasnosti ich máme do 400. Je o ne záujem aj z okolitých obcí či vzdialenejších miest. Pivničky sú vyhĺbené do zeminy tzv. mončičky. Tá má ideálne teplotné podmienky na uskladnenie zemiakov či inej zeleniny. Okolo piatich stupňov. Do pivničky sa vchádza po úzkom rebríku, otočiac sa čelom k vchodu. Zostupuje sa tak dole. Pivničky zvnútra pripomínajú tvar hrušky. Teda širšia časť je dole a smerom k východu sa zužujú. Uzatvorené sú malými dvierkami a nad pivničkou je malá strieška, zapustená sú do zeme. Pripomínajú malé domčeky. V zime sa dvere utesňujú slamou, aby teplota ostala nezmenená,“ priblížil starosta obce.
Každá pivnička má svoje súpisné číslo.
„Stávalo sa nám, že dvere na niektorej pivničke boli vylomené a obsah zmizol. Tak podľa čísla vieme, ktorá pivnica bola poškodená. V minulosti mala jedna rodina aj niekoľko pivničiek. V súčasnosti sú niektoré z nich opustené, bez majiteľa.
A koľko vriec zemiakov je možné do jednej takejto podzemnej pivnice uložiť? „Určite aspoň 30 vriec, plus nejaká zelenina.“
Stovky stodôl
Z lokalít, kde sú pivničky, je krásny výhľad na obec a okolie.
Hneď pod nimi sa nachádza ďalšia zaujímavosť, Stodolište. Na jednom mieste je tu postavených zhruba sto stodôl.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš