POPRAD, KEŽMAROK. Pre mimoriadnu povodňovú situáciu vo štvrtok popoludní zasadal krízový štáb Okresného úradu (OÚ) Poprad.
Najkritickejšia situácia je na moste v obci Tatranská Javorina, časť Podspády a v obci Ždiar, kde vytopilo vyše dvadsať domov.
Poškodené bolo aj vodovodné potrubie v blízkosti vodného toku v dôsledku čoho ostali bez pitnej vody obyvatelia Javoriny a čiastočne aj Ždiarania.
Problémový most

Most v Podspádoch je v havarijnom stave a bude sa rekonštruovať, rozhodlo sa o tom na zasadnutí krízového štábu.
"S prácami na moste by sa malo začať zhruba o tri týždne. Stavbu by mala realizovať Slovenská správa ciest. Ohrozený je aj dom v blízkosti mosta, ktorý bol podmytý aj v roku 2010," uviedla starostka Tatranskej Javoriny Alena Pitoňáková.
"Na most sme v priebehu dneška navážali lomový kameň, aby ho voda ďalej nepoškodzovala a zabezpečovali sme označenie poškodeného úseku dopravným značením," informoval aMarián Barilla, riaditeľ Správy a údržby ciest PSK, oblasť Poprad.
Tak isto zabezpečovali most za obcou Podspády, smerom na poľskú štátnu hranicu.
"Situáciu na tomto moste budeme monitorovať, po opadnutí prívalových vôd vyhodnotíme poškodenie mosta a prijmeme potrebné opatrenia," dodáva Barilla.
Bez pitnej vody

Ako informoval prednosta Okresného úradu Poprad Slavomír Kravčák, pre poškodenie zhruba dvesto metrov dlhého úseku vodovodného potrubia a nevyhovujúcej kvality pitnej vody Podtatranská vodárenská spoločnosť pristúpila k núdzovým dodávkam pitnej vody v Kotline a čiastočne v Ždiari.
Vodu z vodovodu neodporúčajú používať ako pitnú.
"V Ždiari sa vyliali všetky potoky. Noc bola rušná, všade bola voda, cesty podmyté. Škody zatiaľ nemáme vyčíslené, ale predpokladáme, že budú značné. Zatiaľ vieme o zhruba dvadsiatich domoch, ktoré zaplavila voda," uviedol starosta obce Ždiar Pavol Bekeš.
V teréne stále zasahujú desiatky hasičov, ktorí odstraňujú prekážky z vodných tokov a odčerpávajú vodu zo zatopených miest, rodinných domov a pivníc.
Cesty sú už prejazdné, do ich čistenia sa pustia, keď opadne voda.
Aj v okrese Kežmarok

Rozsiahle povodne vznikli v stredu večer v dôsledku dlhotrvajúcich intenzívnych dažďov, čo viedlo k vyhláseniu najvyššieho III. stupňa povodňovej aktivity v obciach Ždiar a Tatranská Javorina a vo Vysokých Tatrách.
Vo štvrtok bola vyhlásená mimoriadna povodňová situácia.
"V prípade vyhlásenia mimoriadnej povodňovej situácie budú náklady na práce súvisiace s odstránením škôd posúdené a poškodeným obciam refundované v plnej výške," uzavrel vedúci odboru krízového riadenia OÚ Poprad Dušan Hvalčák.
Mimoriadna situácia bola vyhlásená aj v okrese Kežmarok, kde je v najkritickejšom stave Stará Lesná a Osturňa.
Mimoriadna situácia v Tatrách

Problémy sú aj vo Vysokých Tatrách, kde počas dňa vyhlásili mimoriadnu situáciu.
Komunikačný manažér tamojšieho mestského úradu Martin Sýkora potvrdil, že prívalový dážď spôsobil strhnutie piatich mostíkov v Tichej a Malej Studenej doline.
"Zaznamenali sme vybreženie potoka v časti Tatranskej Lomnice ako aj vytopenie viacerých pivníc. Napriek tomu je situácia vo Vysokých Tatrách stabilizovaná," priblížil Sýkora.
Primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš vo štvrtok ráno vyhlásil 3. stupeň povodňovej aktivity - mimoriadny stav.
Vzhľadom na fakt, že prestalo pršať, vo Vysokých Tatrách predpokladajú, že hladina potokov bude klesať. "Situáciu neustále monitorujeme," uzavrel Sýkora.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš