Správu aktualizujeme
Povodne pod Tatrami - sumár zo štvrtka
- po povodniach museli pod Tatrami evakuovať 274 ľudí
- v okresoch Poprad a Kežmarok vyhlásili mimoriadnu situáciu
- v Tatrách povodeň poškodila chodníky, viaceré uzavreli
- turisti nerešpektujú uzávery chodníkov
- v oblasti spadol extrémny úhrn zrážok
- komplikovaná situácia bola aj v Pieninách
POPRAD. Situácia v súvislosti s prívalovým dažďom, ktorý zasiahol v noci zo stredy na štvrtok oblasť Vysokých Tatier a podhorie, je od štvrtka stabilizovaná.

Informovala o tom Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) s tým, že vo večerných hodinách hasiči odstraňovali následky po mohutnom daždi.
"Občania nie sú v tejto chvíli ohrození," dodala Križanová.
Lokálne povodne zasiahli predovšetkým obec Stará Lesná, odkiaľ museli v noci a ráno evakuovať približne 270 ľudí z miestnych chatiek ale i z jedného z hotelov, ktorý voda zatopila.
Strhlo tam niekoľko mostov, takže časť obce bola odrezaná od sveta.
"Naši príslušníci sú stále v obci a pokračujú v odstraňovaní škôd aj s ťažkou technikou," doplnil operačný dôstojník Krajského riaditeľstva HaZZ v Prešove s tým, že do Starej Lesnej smeruje 12 príslušníkov zo Záchrannej brigády z Humenného a ďalší šiesti profesionáli z HaZZ v Kežmarku i dobrovoľníci zo Spišskej Belej.
Škody budú odstraňovať na siedmich kusoch techniky vrátane UDS (univerzálny dokončovací stroj) a plávajúceho transportéra.
Koryto sa posunulo
Pracovať budú predovšetkým na zastabilizovaní toku Studeného potoka.
Starosta Starej Lesnej Ľubomír Lauf vo štvrtok uviedol, že koryto sa na niektorých miestach posunulo o osem až desať metrov a v podstate sa vytvorilo nové.

"Zároveň budú robiť posilňovanie mostných objektov, ktoré voda poškodila," dodal operačný dôstojník.
Počas štvrtka sa v obci vystriedalo 31 profesionálnych hasičov na 29 kusoch techniky a pomáhali im aj miestni dobrovoľní hasiči. Vykonávali protipovodňové aktivity a zároveň pomáhali s evakuáciou ľudí.
Problémy narobila voda aj v Tatranskej Javorine, časť Podspády, kde podmyla základy neobývaného domu a hrozí jeho zrútenie.
Tiež tam poškodila mostný objekt na ceste I/66 na hlavnom ťahu smerom na Poľsko.
Most bude podľa všetkého potrebné zrekonštruovať, momentálne tam dopravu zúžili do jedného jazdného pruhu.
Tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásili aj v meste Vysoké Tatry. Aj z týchto dôvodov vyhlásili vo štvrtok ráno mimoriadnu situáciu v celom okrese Poprad.
Zničené mostíky
Veľké škody voda napáchala podľa lesníkov aj na turistických chodníkoch vo Vysokých Tatrách.

Strhla niekoľko mostíkov, lávok i ciest, momentálne je preto Javorová a Bielovodská dolina pre turistov uzavretá.
Nedá sa prejsť ani z Hrebienka na Zamkovského chatu a poškodené chodníky sú aj v Tichej a Kôprovej doline.
Škody po povodniach budú podľa všetkého ešte nejaký čas vyčísľovať, už teraz sa však lesníci i samosprávy zhodli, že budú vysoké.
Rieky poklesli, varovanie pre Zamagurie
Situácia sa stabilizovala aj na vodných tokoch a momentálne už žiaden z nich nedosahuje hladinu akéhokoľvek stupňa povodňovej aktivity.
Výnimkou je rieka Dunajec v Červenom Kláštore, ktorá bola ráno na úrovni 1. stupňa povodňovej aktivity s hladinou 336 centimetrov.
Podľa aktualizovaných informácií Slovenského hydrometeorologického ústavu platí v piatok až do 19. hodiny výstraha pred povodňou 1. stupňa pre okres Stará Ľubovňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš