Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

V Slovenskom raji súboj orientačných bežcov

Počas minulého víkendu sa uskutočnila Veľká cena Slovenska 2018.

Radosť 62-ročnej veteránky Špaldonovej vo finiši 3. etapy.Radosť 62-ročnej veteránky Špaldonovej vo finiši 3. etapy. (Zdroj: Vladimír Šaro)

KOŠICE. Počas minulého víkendu sa uskutočnili tradičné trojdňové medzinárodné preteky v orientačnom behu s názvom „Veľká cena Slovenska 2018“, tentoraz v rámci pretekov Pohár Slovenského raja 2018.

Trojdňové zápolenia s prvou etapou na horskej planine Pelc a dvomi etapami na horskej planine Geravy zvládli organizátori z klubu OB Čingov Spišská Nová Ves k spokojnosti 298 štartujúcich pretekárov z Česka, Poľska, Maďarska, Ukrajiny, Ruska a Slovenska.

Výsledky z 2. a 3. etapy boli započítavané do Slovenského rebríčka jednotlivcov INOV8 Cup 2018.

Celkovým víťazom elitnej kategórie mužov sa v súčte časov z troch etáp stal skúsený slovenský matador Marián Dávidík (Kobra Bratislava) časom 173:16 min. pred Čechom Tomášom Dlabajom (Litvínov), ktorý zaostal 4:06 min.

Tretiu priečku na stupňoch víťazov obsadil Rastislav Oľhava (ATU Košice) za 190:38 min.

V ženskej elite zvíťazila Češka Alena Neradová (Litvínov) za 182:54 min. pred Lenkou Jablonovskou (Sokol Pezinok) za 196:47 min. a tretia skončila Ľudmila Sokolová (KOB Kysak) za 201:26 min.

V ďalších mládežníckych, veteránskych a nižších výkonnostných, celkove 33 kategóriách, si z východniarov celkové prvenstvá vybojovali: W-10R: Anna Pavelová (KOB Kysak), W-14: Simona Mihaličová, M-16: Lukáš Novota, W-16: Sandra Ivanková, K3: Štefan Mihalič (všetci ATU Košice), M21-B: Dávid Franko, nábor: Annamária Pavelová (obaja KOB Kysak).

Úspešná premiéra 62-ročnej babičky z Košíc

Jednou z účastníčok uvedených pretekov bola aj 62-ročná agilná dôchodkyňa Zuzana Špaldonová (KOB Metropol Košice), ináč bývalá vysokoškolská pedagogička na Technickej univerzite v Košiciach a v súčasnosti starostlivá babička štyroch vnúčat.

Po troch etapách skončila celkove tretia v kategórii

„Nábor“ bez rozdielu veku i pohlavia. Po pretekoch nám odpovedala na niekoľko otázok.

Ako ste sa dostali k orientačnému behu?

„Chodím pravidelne na túry a keďže od chôdze po vyznačených chodníčkoch k behu po nevyznačených chodníčkoch je len krok, tak ma tam výrazne postrčil môj turistický parťák Tóno.“

Čím vás zaujal beh v prírode podľa mapy a buzoly?

„Od štartu do cieľa je to vzrušujúce a dobrodružné! Každé nájdené kontrolné stanovište privoláva radosť!“

Nebáli ste sa, že zablúdite?

„Bála a veľmi, ale len zo začiatku. V tretí deň pretekov som si uvedomila, že strach je oveľa menší.“

Prekvapilo vás niečo na trase počas pretekov ?

„Ani nie. Približne tak som si to predstavovala. Azda len množstvo energie, ktorú som v sebe mala.“