SPIŠ. Tohtotýždňový článok v rámci letného seriálu bude patriť trom kúpeľom, ktoré dnes už kúpeľmi nie sú.
Dvoje z nich, kúpele Sivá Brada a Baldovce, sa nachádzali pod Spišským hradom a tretie boli ešte donedávna v Kvetnici, miestnej časti Popradu.
Sadrovo-zemité minerálne vody na mieste zvanom Sivá Brada pri Spišskej Kapitule sa spomínajú už v 16. storočí.

Prameňov bolo vtedy na travertínovej kope Sivá Brada a v blízkom okolí dohromady dvanásť.
Preto bolo úplne samozrejmé, že približne o dvesto rokov neskôr na úpätí vŕšku Sv. Kríža s rovnomennou kaplnkou vyrástli kúpele.
Dala ich vystavať Spišská Kapitula, aby sa v nich mohli liečiť jej kňazi.
Voda sa do kúpeľa privádzala otvorenými drevenými žľabmi, ktoré bolo treba často vymieňať, lebo sa rýchlo zaniesli kamenným tufom.
Zo žľabov sa voda plnila do kotlov. V tých sa ohrievala a ohriata sa odvádzala do vaní. V kúpeľnom dome bolo vtedy len niekoľko hosťovských izieb.
Kožné, reumatické a zažívacie choroby
Na Sivej Brade sa s pomocou liečivej minerálnej vody liečili pacienti trpiaci na kožné, reumatické choroby a zažívacie ťažkosti.
Kúpele Sivá Brada od svojho počiatku i počas celého 19. storočia boli nedostatočne vybavené v porovnaní s inými spišskými kúpeľmi a mali skutočne len lokálny význam.
Napriek tomu prežili prvú i druhú svetovú vojnu. Okrem ubytovacích priestorov mali kúpele aj priestrannú sálu a reštauráciu.
Zanikli napokon v 60. rokoch 20. storočia. Krátko tu bol pioniersky tábor, ktorý však bol neskôr tiež zbúraný.
Po kúpeľoch Sivá Brada tak dnes neostalo ani stopy.
Dva upravené minerálne pramene však existujú i v súčasnosti a sú častým cieľom okoloidúcich, ktorí si vodu z nich plnia do fliaš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš