STARÁ ĽUBOVŇA. Práce na rekonštrukcii paláca Lubomirských na hrade Ľubovňa pokračujú plynule.
Konštatoval to po stredajšom kontrolnom dni na stavenisku riaditeľ Ľubovnianskeho múzea (ĽM) Dalibor Mikulík.

"Je tu však mnoho nepredpokladaných okolností, napríklad, keď sme odkryli podlahy alebo okná, objavili sme drevomorku. Táto huba zasahuje až do muriva. Ale možno je tam už 100, 200 rokov, takže prišiel čas a likvidujeme ju spôsobmi, ako sa dá," uviedol Mikulík.
Budú sa tak robiť práce, s ktorými sa predtým nerátalo, robí sa tam aj archeologická sonda.
Drevomorka podľa riaditeľa sčasti predĺži samotné práce, paradoxne vďaka nej sa však podarilo odkryť časti, ktoré pôvodne nemali byť rekonštruované.
Budú sa tak meniť aj stropné trámy a krov. "Sú to práce navyše, to sú ale veci, s ktorými sa ráta, keďže ide o historickú stavbu a nikdy nevieme, čo je pod povrchom," povedal.
Našli zaujímavé veci
Pri rekonštrukcii sa podarilo nájsť pôvodné podlahy, mince z 18. a 19. storočia, ale aj suchý záchod, čiernu kuchyňu, v ktorej sa kedysi aj údilo, ale i strieľne z obdobia renesancie.
"Reštaurátori už majú niektoré časti aj po reštaurovaní, ale najviac sa boríme so samotným nádvorím, kde robíme hĺbkové odvodnenie stavby, sme v hĺbke zhruba päť metrov a ideme ďalej," doplnil Mikulík.
Aby stavba vyzrela počas zimy, najprv musia vyriešiť omietky, podlahy, hrubé procesy a možno už v tomto roku dôjde aj k výmene okien.
Už myslia na expozície
V ĽM pomaly plánujú aj to, aké expozície v paláci umiestnia.
Keďže je jasné, že prízemie hradu patrilo služobníctvu, riaditeľ by ocenil, keby tam bola pôvodná kuchyňa, sklady a aby sa objektu vrátila atmosféra, ktorá tam bola v minulosti.
Palác bol pristavený k fortifikačnému obrannému hradobnému múru, takže by tam mohli byť vystavené aj historické zbrane či delá.
"Táto stavba je pre mňa ako múzejníka výnimočná tým, že práve tam bolo otvorené ĽM a iba tento palác bol prístupný verejnosti. Je zaujímavé, že dnes sa ako posledný na hrade rekonštruuje. Špecifický je tým, že je z obdobia baroka, takže bol vyzdobenejší a pri jeho výstavbe sa Lubomirskí veľmi inšpirovali francúzskou a talianskou rezidenčnou stavbou. Bude to teda úplne iný typ paláca ako je Renesančný a Gotický palác či hradná veža. Budú to také honosnejšie komnaty, viac vyzdobené a dekorované," objasnil Mikulík.
Nevzdáva sa ani svojho zámeru ukázať reštaurátorskú prácu naživo návštevníkom hradu.
Sprístupnia ho asi v roku 2020
Momentálne sa to však ešte nedá, keďže reštaurátori stavbu stále čistia a odhaľujú pôvodné maľby.
Prvá etapa obnovy paláca Lubomirských by mala byť ukončená v októbri, súčasťou tej druhej je oprava strechy a vonkajších fasád.
"Ak všetko dobre pôjde, stavebné práce by mohli byť ukončené v roku 2019. Pri expozíciách si dáme čas, aby boli kvalitné a mali návštevníkom čo ponúknuť, takže predpokladám, že palác znova sprístupníme v roku 2020," zdôraznil Mikulík.
Takmer 1,14 milióna od kraja
Náklady na prvú etapu obnovy paláca sú 1,138 milióna eur zo zdrojov Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Na druhú majú v pláne vyčleniť ďalších 600 000 eur.
"Myslím, že investícia kraja ide nateraz vo veľmi dobrom tempe. Verím, že výsledok bude impozantný a objektu vrátime pôvodnú palácovú podobu, a že rekonštrukciou týmto vznikne skutočne ucelený reprezentačný priestor, ktorý ocení aj verejnosť," konštatoval predseda PSK Milan Majerský s tým, že ĽM s návštevnosťou takmer 200 000 turistov považuje kraj za vlajkovú loď a pýchu regiónu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš