VYSOKÉ TATRY. Prezident SR Andrej Kiska vo štvrtok navštívil tatranské obce, ktoré pred dvoma týždňami postihli povodne.
Okrem Javorovej doliny, kde prebiehajú práce na odstraňovaní následkov, navštívil i zámoček Hohenlohe v Tatranskej Javorine a stretol sa i s vedením obce Ždiar a hoteliermi.

"Diskutujeme o tom, čo je príčinou povodní, ale aj o tom, ako sa na ne pripraviť. Všetci vidíme, že doba sa mení, máme podstatne teplejšie počasie, zrážky bývajú veľmi intenzívne. Myslím si, že treba tak, ako sa vieme na Slovensku pripraviť na sneh, pripraviť autá, monitorovať situáciu, takto presne musíme byť pripravení aj na takéto nepredvídateľné situácie," povedal Kiska.
Druhou otázkou, o ktorej diskutovali, je podľa jeho slov otázka chránených zón a lykožrúta.
"Nemôže sa tu ťažiť, nemôžu sa choré stromy dávať preč, nemôžu sa tu robiť zásahy do prírody, čomu všetci rozumieme, je to chránená oblasť. Na druhej strane tým, že sa nám strácajú stromy, stromy sú slabé, potom to vytvára práve podmienky k tomu, aby keď príde takáto veľká voda, k takýmto katastrofám došlo. Treba pokračovať v diskusii, ktorá už v našej spoločnosti prebieha veľmi dlho, čo spraviť, ako nájsť kompromis medzi ochranou prírody a zničením prírody stromov lykožrútmi," zdôraznil Kiska.
Navštívil aj zámoček Hohenlohe
Prezident tiež navštívil zámoček Hohenlohe v Tatranskej Javorine, kde ostali po povodniach bez elektriny a vody.
"Elektrinu sme vďaka agregátu mali spojazdnenú, zapli ju v sobotu (21.7.). Voda do dnešného dňa nešla, včera večer (1.8.) spustili úžitkovú vodu, pitnú budeme mať, až keď vezmú vzorky. Čo sa týka vstupov, tak sme fungovali, lebo je dosť komplikované ich zrušiť, keďže ľudia boli nahlásení," povedala správkyňa loveckého zámočku Stanislava Michaleková.
Voda by mala ísť v piatok
Ako povedal starosta obce Ždiar Pavol Bekeš, napriek tomu, že im povodeň v obci spôsobila taktiež prerušenie dodávok elektriny a vody, masívnejší odliv turistov necítia.
"Informácie máme také, že voda by mala zajtra ísť. Včera bol preplach potrubia, dnes napájajú ďalšie časti. V dedine je situácia stabilizovaná," vysvetlil starosta s tým, že nájsť alternatívne riešenie, ktorým by predišli takýmto situáciám, je podľa neho zložité.

"Sme veľká obec, vody treba veľa. Dnes akosi budovať iný zdroj nevidíme ako možnosť, ale máme pripravené riešenie - zvýšenie kapacity vodární, v prípade krízy by sa tak vedelo napúšťať," povedal Bekeš.
"Práce idú podľa plánu, ktorý sme si určili na našich už piatich krízových štáboch. Zajtra pôjdeme na ostrú prevádzku s vodovodom, ktorý bude v určitej časti ešte v provizóriu. Následne sa budú vykonávať ďalšie práce, aby sme ho už mali stabilný nastálo," doplnil prednosta Okresného úradu v Poprade Slavomír Kravčák.
"Pred desiatimi rokmi bola tiež podobná situácia, kde bol nejaký prísľub, ale štátne lesy s ochranármi sa nevedia dohodnúť na tom, či sa môže vyťažiť drevo, ktoré je suché a či sa môžu obnovovať korytá riek. Pred desiatimi rokmi bolo koryto rieky už narušené a možno sa nerobila nejaká prevencia. Nehovorím, že je to celkom následok, ale sčasti zrejme áno," dodal obecný poslanec Tatranskej Javoriny Miroslav Michaľák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš