SPIŠ. Uplynulo presne 50 rokov od okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy.
Táto udalosť poznačila na dlhý čas obyvateľov krajiny.
Neobišla ani Spišskú Novú Ves a jej okolie.

Ako to vyzeralo v meste a okrese pred päťdesiatimi rokmi?
20. augusta 1968 o 23:00 prekročili armády piatich krajín Varšavskej zmluvy hranice ČSSR a začali s jej obsadzovaním.
V priebehu niekoľkých hodín bolo obsadené celé územie štátu.
Oficiálnym zdôvodnením intervencie bola „ochrana socializmu.“
Okupácii a jej následkom sa nevyhla žiadna časť štátu a teda ani mesto a okres Spišská Nová Ves.
Obyvatelia mesta a okresu sa prebudili v stredu 21. augusta 1968 do rána naplneného hukotom tankov a vojenských áut prúdiacich po cestách, vlakových súprav prevážajúcich vojenskú techniku po železnici a lietadiel nad hlavami.
Niektorí s obavami ostali radšej vo svojich príbytkoch, zatiaľ čo iní sa aktívne zaujímali o to, čo sa deje.
Krátko po svojom príchode do mesta okupačné vojsko obsadilo dôležité budovy a zaviedlo cenzúru.
Napriek tomu sa OV KSS podarilo informovať obyvateľstvo o aktuálnom dianí cez miestny rozhlas a prostredníctvom regionálnych novín Spišské hlasy.
Pred novoveským kostolom bol handrový obesenec
Obyvatelia mesta a okresu Spišská Nová Ves vnímali príchod vojsk Varšavskej zmluvy mimoriadne negatívne.
Nesúhlas s danou situáciou vyjadrovali rôznymi spôsobmi.
Už v prvý deň občania písali po stenách, výkladoch obchodov a na iné verejne viditeľné miesta heslá odsudzujúce okupáciu a podporujúce najvyšších predstaviteľov štátu a strany na čele s A. Dubčekom a L. Svobodom. Taktiež sa tlačili a rozširovali letáky s heslami.
Na židovskom cintoríne a pred farským kostolom bol vyvesený handrový obesenec, čo bolo tiež jasné symbolické gesto pre okupačné vojská.

S rezolúciami a vyhláseniami požadujúcimi odchod okupačných vojsk začali prichádzať OV KSS, MV KSS, inštitúcie, spoločenské organizácie a podniky.
Nesúhlas so situáciou vyjadrovali ľudia aj rôznymi petíciami.
Najväčšia z nich bola za podporu A. Dubčeka a na protest proti okupačným vojskám. Od 22. do 24. augusta 1968 ju podpísalo 5087 ľudí zo Spišskej Novej Vsi a okolia.
Odpor voči okupácii mal vyjadrovať aj hodinový štrajk 23. augusta 1968.
Všetky vyššie uvedené prejavy mimoriadne vplývali na jednotu obyvateľov nielen okresu Spišská Nová Ves, ale celého Československa.
Drvivá väčšina občanov štátu bola za odchod okupačných vojsk a podporovala A. Dubčeka a ostatných predstaviteľov Pražskej jari.
Takéto zjednotenie takmer všetkých občanov ČSSR bolo dovtedy niečím nevídaným a vyplývalo z náhleho krízového stavu, v ktorom sa republika po 21. auguste ocitla.
Okupačné vojská sa v meste a okrese Spišská Nová Ves zdržali len niekoľko dní. Následne sa presunuli do iných častí republiky.
Okupácia tragicky zasiahla aj Spiš
I keď v Spišskej Novej Vsi a okolí nebol nikto zabitý, predsa len sa mesta dotkla okupácia aj zo svojej najtragickejšej stránky.

V prvý deň okupácie 21. augusta 1968 bol v Košiciach okrem iných zastrelený aj Ivan Schmiedt zo Spišskej Novej Vsi, ktorý mal v tom čase 27 rokov.
V ten deň okolo trištvrte na štyri popoludní sa spolu s kolegami zviezol z práce električkou na Námestie osloboditeľov, kadiaľ prechádzala kolóna okupačnej armády.
Akurát, keď tadiaľ prechádzala električka so Schmiedtom, vojaci začali strieľať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš