Okrem Slovákov štartovali i Ukrajinci.

Najlepší muži nad 70 rokov.(Zdroj: Danica Božová)

Východoslovenská veľká cena vytrvalcov pokračovala druhú augustovú sobotu v Remetských Hámroch (okres Sobrance).

Cestný beh Hámorská dvadsiatka oslavoval jubileum – 20. výročie.

A oslávil ho parádne. Na štart 20. ročníka tohto bežeckého podujatia v nádhernom prostredí a slnečnom počasí sa postavil rekordný počet 126 bežcov súťažiacich na hlavnej 20 km dlhej tratiť vedúcej z Remetských Hámrov k Morskému oku a späť.

Pretekárov čakalo postupne plynulé stúpanie po asfaltovej komunikácii, ktoré posledných 1500 m pred Morským okom pripomínalo „beh do neba“, potom okruh lesom po brehu okolo Morského oka a záverečné klesanie späť do cieľa v Remetských Hámroch.

Mužom kraľovali Ukrajinci

Prvé husle od štartu až po cieľ hral 28-ročný Ukrajinec Sergej Raschupkin z Mukačeva.

Za ním cieľovú pásku preťal jeho krajan 44- ročný Anatoliy Malyy z Užhorodu, ktorý bol zároveň najlepším veteránom v kategórii od 40 do 49 rokov.

Najrýchlejším Slovákom v cieli bol 38-ročný Adrián Vavrek z Dulovej Vsi, ktorý bral v celkovom poradí bronz.

Medzi ženami dominovala Vranovčanka Mahuliena Krištanová.

Na štarte aj Spišiaci

Na štarte tohto populárneho behu nechýbali ani zástupcovia spod Tatier a zo Spiša.

Najrýchlejším z nich bol 61-ročný Milan Hrušovský zo Spišskej Novej Vsi.

Vlaňajší víťaz kategórie od 60 do 69 rokov svoje prvenstvo neobhájil. Hoci bežal iba o 39 sekúnd pomalšie ako pred rokom, nestačilo mu to na medailové umiestnenie.

Za stupňom víťazov zaostal o dve a pol minúty. Na Spiš sa vrátil s nepopulárnou „zemiakovou“ medailou za štvrté miesto.

„Nečakal som žiadne zázraky, pretože od konca apríla som s behom musel nútene prestať pre bolesti v kolene. S opatrným tréningom som mohol začať až po dvoch mesiacoch a ďalšiu bežeckú súťaž som mohol skúsiť až koncom júna.“

V tejto silne obsadenej kategórii si prvenstvo vybojoval bývalý československý reprezentant v maratóne Pavol Madár z Košíc, dvojnásobný majster bývalého Československa v tejto športovej disciplíne.

Sviťanka Danica Božová si pod Tatry odniesla zlato v kategórii od 50 rokov, pričom bez rozdielu veku obsadila 7. priečku spomedzi 26 súťažiacich žien a junioriek.

Umiestnenie v prvej desiatke vybojoval ešte Pavel Repčík z Mengusoviec, ktorý dobehol na šiestej priečke v kategórii od 50 do 59 rokov.

V tejto kategórii bežal i slabozraký paralympijský víťaz v maratóne (Atlanta 1996) Antón Sluka.

Kratšia trať pre veteránov

Pre najstarších veteránov od 70 rokov organizátori pripravili skrátenú trať v dĺžke 10 km. Zvíťazil Peter Pribičko z Košíc.

Iba o 49 sekúnd za ním preťal cieľovú čiaru Popradčan Milan Marton, ktorý sa Pod Tatry vrátil so striebrom.

„V tejto oblasti som ešte nesúťažil. Prostredie i organizácia bola výborná.

Odštartovali sme spolu s mladšími bežcami. Len sme boli ušetrení od najstrmšieho stúpania, keďže sme sa otáčali skôr a bežali späť do cieľa. Som spokojný,“ konštatoval po dobehnutí sympatický veterán.