SPIŠ. Pri putovaní za spišskými kúpeľmi dnes navštívime severnú polovicu spišského regiónu.
Bližšie sa pozrieme na známe kúpele vo Vyšných Ružbachoch, zaniknuté kúpele v Ľubici a Spišskej Belej a niekdajší Huszov park v Poprade.
Minerálne pramene vo Vyšných Ružbachoch, 10 kilometrov západne od Starej Ľubovne, sa prvýkrát spomínajú v polovici 16. storočia.
O štyri desaťročia neskôr tu vznikli najstaršie kúpele na Spiši. Vyšné Ružbachy sa rýchlo stali miestom odpočinku pre uhorskú a poľskú šľachtu.
Až do polovice 18. storočia patrili miestne kúpele poľskému rodu Lubomirských. Po nich sa o ne starala manželka poľského kráľa Mária Jozefína Habsburgová.
Iba lokálny význam
Po jej smrti v roku 1757 došlo k úpadku kúpeľov. Mali už len lokálny význam a navštevovalo ich najmä miestne obyvateľstvo.
K zmene došlo v roku 1825, keď sa ich majiteľom stal Eugen Imrich von Jóny.
Vystaval nové kúpeľné budovy a Vyšné Ružbachy začali opäť navštevovať aj návštevníci zo vzdialenejších končín.
Následne kúpele vlastnili kežmarské lýceum a gróf Andrej Zamoyski.
Prvá svetová vojna
Prvú svetovú vojnu prežili kúpele bez väčšej ujmy. I keď pre rôzne okolnosti návštevnosť počas prvej ČSR kolísala, toto obdobie sa dá považovať za zlatý vek kúpeľov vo Vyšných Ružbachoch.
Postavili vtedy niekoľko budov a tiež bazén, ktorý bol v dobe svojho vzniku najväčší na Slovensku.
V roku 1931 postavili aj tzv. biely dom, ktorý je jednou z dominánt kúpeľov.
Názov budovy, ktorá je kúpeľným a spoločenským strediskom, odvodili od bielej travertínovej fasády.
Kúpele výraznejšie nepoznačila ani druhá svetová vojna. V období socializmu patrili Vyšné Ružbachy k najvýznamnejším slovenským kúpeľom.
V 80. rokoch 20. storočia pokračovali s výstavbou ďalších budov.
Aj dnes patria k najvýznamnejším
Bez väčších turbulencií prežili kúpele až do súčasnosti a i dnes patria k najznámejším a najnavštevovanejším na Slovensku.
V súčasnosti vo Vyšných Ružbachoch existuje štrnásť prameňov, ktorých voda patrí do skupiny hydrogénuhličitanových, vápenato-horečnatých, uhličitých, hypotonických, stredne mineralizovaných vôd.
S pomocou miestnej liečivej vody sa tu liečia choroby obehového a tráviaceho ústrojenstva, choroby z porúch látkovej výmeny, ochorenia obličiek a močových ciest, duševné, ženské, onkologické choroby a choroby z povolania.
Zvláštnosťou Vyšných Ružbách je prírodné travertínové jazierko, ktoré sa nazýva Kráter a je najväčšie svojho druhu na Slovensku.
V okolí kúpeľov sa nachádzajú viaceré krátery nazývané smrtné jamy, z ktorých uniká oxid uhličitý.
Kúpele svojím prostredím a atmosférou priťahujú umelcov, a tak sa vo Vyšných Ružbachoch pravidelne koná medzinárodné sochárske sympózium.
Sochy vytvorené v rámci tohto podujatia zdobia areál kúpeľov.
Osud Ľubických Kúpeľov spečatil vojenský obvod
Pri Ľubici neďaleko Kežmarku sa spomínajú sírne minerálne pramene v 13. storočí a potom začiatkom 18. storočia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš