Štvrtok, 13. december, 2018 | Meniny má Lucia

Na behu Tatranská šelma ultra padali rekordy

Unikátne preteky v horskom behu sa uskutočnili v Tatrách

Július Kaľavský z Margecian. (Zdroj: db)

VYSOKÉ TATRY. Unikátne preteky v horskom behu v Tatrách s medzinárodnou účasťou ozdobili predposlednú augustovú sobotu nové traťové rekordy vo všetkých troch kategóriách.

O štart behu s dĺžkou 50 kilometrov m a nastúpanými 3000 metrami bol obrovský záujem.

Limit 200 pretekárov bol však veľmi rýchlo naplnený tesne po spustení registrácie.

Ostatní záujemcovia mali smolu a mohli sa podujatia zúčastniť iba v úlohe divákov.

Trať so štartom na Troch studničkách a cieľom v Ždiari traverzovala všetky doliny a previedla bežcov cez celé Vysoké a Belianske Tatry s najvyššími miestami v 2 000 m nad morom.

V tomto roku bežcom prialo i počasie - na štarte ortuť teplomera ukazovala 18 stupňov Celzia, v cieli 24.

„Veru ani neviem ako, ale preteky vyšli opäť na 100%, .“ vyjadril sa po ich skončení hlavný organizátor Matúš Vnenčák, sám vynikajúci vysokohorský bežec a skialpinista, navonok pôsobiaci ako jednotka skromnosti.

Mužom kraľovali naši západní susedia

Cieľovú čiaru ako prvý preťal 27- ročný Čech Tomáš Maceček.

K prvenstvu si pripísal nový traťový rekord. Ten doterajší, ktorý držal minuloročný víťaz Košičan Richard Zvolánek, dokázal vylepšiť o 23 minút. I ďalšie dve pozície patrili pretekárom od našich západných susedov.

Na štvrtej priečke dobehol najlepší Slovák Patrik Milata športovým fanúšikom pod Tatrami známy z Podtatranského krosového polmaratónu, kde v marci zvíťazil.

Piatu priečku v celkovom poradí si do Margecian odniesol povolaním stredoškolský pedagóg, 41- ročný Július Kaľavský.

Zároveň zvíťazil v kategórii od 40 rokov a prvenstvo ozdobil novým traťovým rekordom tejto vekovej kategórie.

Po dobehnutí sa ochotne podelil o svoje pocity: „ Samozrejme, že som spokojný. Úplne najdôležitejšie je, že som dobehol v zdraví. To sa na tomto behu - ultrašelme nemusí podariť. Bežal som s taktikou: „ Keď to ide, zatlač. A keď to nejde, zatlač.“ Teraz mi to väčšinou šlo. Počasie vyšlo, bežali sme celú trať bez dažďa. I náročný úsek pri zbiehaní v závere v Monkovej doline bol suchý. Bezchybné občerstvovacie stanice. Organizácia tip- top. Bol som tu štvrtý raz a vždy sa tu rád vrátim. K doteraz kvalitnému podujatiu ako čerešnička na torte prospelo i to, že celé zázemie našlo v hoteli Magura.“

A pokračoval: „ V top 20 bolo jedenásť Čechov, dvaja Poliaci a sedem Slovákov. Čiže - invázia Čechov.“

Ženské prvenstvo do Poľska

Prvenstvo v kategórii žien putovalo k našim severným susedom. 30- ročná Poľka k nemu pridala i nový traťový rekord.

Od výkonu vlaňajšej víťazky z Nórska (7:08:18 hod) ubrala 45 sekúnd. Striebro brala Češka, bronz najlepšia Slovenka Marína Šlárková z Košíc.

Elitnú päticu uzatvárala 46- ročná Vranovčanka Mahuliena Krištanová, povolaním učiteľka jedného z košických gymnázií.

Na podujatie sa svedomito pripravovala už od jarných mesiacov.

„ Viac behám v lese, mám za sebou dostatok tréningov kopcov,“ vyjadrila sa skromná bežkyňa, ktorá nesúťaží ako na bežiacom páse. Keď sa však postaví na štart, stojí to za to.