VYSOKÉ TATRY. Vo Vysokých Tatrách si v utorok príslušníci Mestskej polície (MsP) posvietili na bezpečnosť prváčikov na cestách a rozdali im reflexné prvky.
S dopravnou výchovou začínajú v Tatrách už od škôlky.
Na základnej škole absolvujú počas školského roka aj kurz na mobilnom dopravnom ihrisku.
Mesto Vysoké Tatry tiež plánuje vstúpiť do rokovania s vyšším územným celkom a požiadať o vybudovanie bezpečnejších priechodov formou združenej investície.
Mestskí policajti s preventívnou akciou navštívili všetky tri tatranské základné školy - vo Vyšných Hágoch, Dolnom Smokovci i školu v Tatranskej Lomnici.
„Najmä deti z Lomnického sídliska jazdia do školy na kolobežke či skejte, cestou križujú päť až šesť bočných ciest, takže zdôrazniť všetkým obozretnosť, opatrnosť je určite na mieste,“ uviedol zástupca náčelníka MsP v Tatrách Jozef Štefaňák.
Deti dostali inštruktáž ako prechádzať cez cestu, dozvedeli sa, prečo a kedy majú nosiť reflexné prvky, ktoré dokážu znížiť úmrtnosť v cestnej premávke až o polovicu.
„Je overené, že za zníženej viditeľnosti stúpne reakčnosť vodiča na reflexnú výbavu na vzdialenosť dvesto metrov. Zmenou klimatických podmienok je príchod jesenných ranných hmiel v Tatrách rýchlejší a znížená viditeľnosť pretrváva dlhšie obdobie počas roka,“ zdôraznil Štefaňák.
Musia chodiť cez frekventovanú cestu
Aj žiaci navštevujúci najvyššie položenú základnú školu na Slovensku vo Vyšných Hágoch musia cestou do školy zvládnuť viacero prekážok.
Jednou z nich je prechod cez vysoko frekventovanú Cestu slobody.
„Niektorých našich žiakov vozia rodičia autom, no zhruba polovica dochádza električkou, prípadne autobusom. Dopravnej výchove preto venujeme zvýšenú pozornosť počas celého roka,“ uviedla Beáta Evansová, riaditeľka ZŠ Vyšné Hágy.
V minulosti tu už boli na žiadosť obyvateľov vykonané opatrenia, keď bola v blízkosti školy obmedzená najvyššia povolená rýchlosť na 30 kilometrov za hodinu.
Koncom minulého roka tu radnica vybudovala aj osvetlenie priechodu a prístupových chodníkov.
„Pre bezpečnosť našich detí robíme, čo je v našich silách. Okrem výchovnej činnosti sú to aj investičné akcie, ako je osvetlenie priechodov a nástupov na nich. V porovnaní s inými mestami ich však máme veľmi veľa, na 60-kilometrovom úseku Cesty slobody, ktorá sa tiahne mestom, je ich dvadsaťosem. Priechodov na mestských komunikáciách je asi dvakrát toľko,“ uviedol primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš.
Vlani zomrelo na našich cestách 49 chodcov
Podľa celoslovenských štatistík väčšina nehôd za účasti chodcov sa stáva v obci.
V roku 2017 zomrelo na slovenských cestách 49 chodcov, z nich 20 percent na priechode pre chodcov.
Mesto chce preto vstúpiť do rokovania so županom Prešovského samosprávneho kraja (PSK) - Milanom Majerským a požiadať o urýchlene dobudovanie bezbariérových priechodov pre chodcov v meste – ich označenie aj osvetlenie formou združenej investície.
Mestskí policajti sa venujú osvete aj medzi seniormi.
Už budúci týždeň vyrazia aj do denných centier v meste.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš