Beh okolo Spišského hradu sa zmenil na boj s horúčavou

Víťaz Rop z Kene. (Autor: V. Boža)
Sportnet|5. sep 2018 o 00:00

Dvaja z pretekárov skolabovali.

SPIŠSKÉ PODHRADIE. Východoslovenská veľká cena vytrvalcov pokračovala prvú septembrovú nedeľu v Spišskom Podhradí.

Jubilejný 35. ročník „20 mierových kilometrov okolo Spišského hradu“ konaný v obrovskej horúčave prilákal okrem Slovákov na štart i Ukrajincov a Keňanov.

A práve poslední menovaní sa ujali vedenia hneď po štarte trate dlhej 22,8 km.

V cieli skolaboval

Po prvenstvo si dobehol vlaňajší víťaz a traťový rekordér 32-ročný Keňan Abel Kibet Rop v drese Benedek teamu.

Za svojím traťovým rekordom zaostal takmer štyri minúty.

O takmer osem minút za ním cieľovú pásku preťal jeho o tri roky starší krajan Isaac Kimutai Ngeno.

Bronz v celkovom poradí bral víťazný veterán 44-ročný Anatolij Malij z Ukrajiny, ktorý pôvodne štartovať ani nemal.

„Plánoval som predpoludním bežať z Dukly do Svidníka, pre problémy spojené so šesťhodinovým čakaním na hranici sme však nestihli štart. Tak sme došli sem,“ vysvetlil sympatický skromný Ukrajinec.

Únava z náročného cestovania kombinovaná s horúčavou spôsobila, že po prebehnutí cieľom skolaboval.

Nebol však jediný – ešte horšie dopadol ďalší z pretekárov na trati – ten ani nedobehol, sanitka ho musela odviesť do nemocnice.

Najlepším Slovákom v cieli bol celkovo štvrtý 42-ročný Tomáš Kamas v drese TJ Tatran Spišská Nová Ves.

„Počasie bolo brutálne – zvyčajne tu každý rok býva veľmi horúco, to sa však nedá ovplyvniť. Škoda, že sa mi nepodarilo dobehnúť Ukrajinca, strata za ním predstavovala iba 27 sekúnd. Vedel som, že na trati mal problémy. Bolo vidieť, že má toho tiež dosť – v cieli odpadol. Moje celkové štvrté miesto je tiež pekné, aj fakt, že som dobehol ako prvý Slovák – s tým som maximálne spokojný. A druhé miesto vo veteránskej kategórii od 40 rokov je tiež pekný bonus.“

Vekovú kategóriu od 50 do 59 rokov vyhral Pavol Dubovský z ŠK Podbiel pred Košičanom Vladimírm Baloghom a slabozrakým bežcom Michalom Knapíkom z Levoče.

Šesťdesiatnikom dominovalo trio Košičanov.

Najrýchlejší z nich bol Peter Vilhan, ktorý zdolal i bývalého československého reprezentanta v maratóne Pavla Madára a neustále sa zlepšujúceho Jara Baláža.

Ženské prvenstvo tiež pre Keňanku

Aj medzi ženami sa na najvyšší stupeň víťazov postavila pretekárka z Kene.

Bola ňou 29-ročná Susan Wacheke Muthoni. Bežala vynikajúco – rýchlejších od nej bolo iba šesť mužov.

Striebro v celkovom poradí, rovnako ako pred rokom, vybojovala favorizovaná 44-ročná Erika Ondrijová z MTC Vyšná Šebastová, zároveň víťazná veteránka v kategórii od 40 do 49 rokov.

Najlepšia Slovenka sa v cieli vyjadrila: „Bežala som najskôr na tretej pozícii za Keňankou a mladou slovenskou bežkyňou Denisou Martonovou z Krompách. Zo skúseností v minulých rokoch som vedela, že to je ťažký beh. Dobre som si rozložila sily a na sedemnástom kilometri som krompašskú pretekárku predbehla. V závere som už bežala sama.“

Bronz si odniesla vyššie spomenutá talentovaná 27-ročná Denisa Martonová.

Menej sa darilo minuloročnej víťazke z rovnakého mesta 34-ročnej triatlonistke Zuzane Holečkovej, ktorá dobehla až štvrtá.

Najrýchlejšiu päticu žien v cieli uzatvárala 55-ročná Danica Božová, ktorá si zároveň pod Tatry odniesla prvenstvo v kategórii od 50 rokov.

Domov»Sportnet na východe»Beh okolo Spišského hradu sa zmenil na boj s horúčavou