ŠVEDLÁR. V obci Švedlár, okres Gelnica, žije 68-ročný Pavol Brettschneider, ktorý sa od svojich pätnástich rokov venuje koňom.
Ako povedal, do hory už nechodí, no je súčasťou mnohých osláv.
Obyvatelia hovoria, že je najstarším furmanom. Poznajú ho aj v okolitých dedinách.
Podľa neho ale tradícia vymiera.
"Furmani ešte fungujú, ale je ich už pomenej. Tu v štátnych lesoch ich bolo kedysi možno 70, dnes možno na celom Slovensku toľko nie je. Mladí to nechcú robiť, vyžaduje si to starostlivosť. Je potrebné vstať ráno o štvrtej, nakŕmiť, očistiť, zapriahnuť. Večer to isté," povedal Brettschneider.
Má aj koč
"Kedysi sa aj pole obrábalo, každý svoju roľu. Keď už mali furmani doma porobené, v zime chodili do lesa na zárobok. Niekedy bolo ich úlohou orať a siať na poli, v jeseni sa bralo zrno. V poslednej dobe chodia do lesa a sťahujú drevo ku hlavnej ceste," vysvetlil.
Okrem voza má Brettschneider starostlivo uložený aj koč, ktorý používa na svadby, rôzne oslavy či furmanské preteky.
Z nich má desiatky ocenení. "Mladí nepozerajú na autá, ale na koč a na kone," povedal.
Ako pripomenul, jeho rodina sa v minulosti orientovala na hospodárstvo.
"To je už asi dedičné. Neviem, či by som bez toho vedel byť. Už mi to nie je zapotreby, ale kým vládzem, nevzdám sa toho," uviedol Brettschneider.
"Sú aj dediny, kde majú mladých furmanov, tí to preberajú po otcovi, ale v tejto doline málokto. Keď ja to zanechám, už nebude mať kto ani faklárov voziť," vysvetlil s tým, že ide o tradíciu, kedy počas cirkevných sviatkov, resp. počas takzvaného odpustu, vybraní chlapci nosia pri sebe vyzdobenú palicu.
"Každá dedina má každý rok inú farbu. Voláme to fakle. Sú symbolom toho, že kostol je zasvätený svätej Margite Antiochijskej," ozrejmil s tým, že sú zdobené aj ľaliami znázorňujúcimi panenstvo a červený karafiát symbolizuje to, že bola "mučenicou".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš