Streda, 26. september, 2018 | Meniny má Edita

Náročnú horskú previerku v Tatrách najlepšie zvládol Alaphilippe

Juraj Sagan figuruje na 35. mieste.

(Zdroj: TASR/Oliver Ondráš)

ŠTRBSKÉ PLESO. Francúz Julian Alaphilippe z tímu Quick-Step Floors sa stal víťazom 1. etapy cyklistických pretekov Okolo Slovenska, ktorou bola horská previerka so štartom v Poprade a cieľom v Štrbskom Plese (164,4 km).

Alaphilippe najlepšie zvládol šprint po cieľovom stúpaní a zvíťazil pred Benom Hermansom z reprezentačného tímu Belgicka a Maďarom Attilom Valterom (Pannon Cycling).

Víťaz súťaže vrchárov na tohtoročnej Tour de France Alaphilippe je aj novým lídrom priebežného celkového poradia.

Najlepším spomedzi slovenských cyklistov bol Juraj Sagan (Bora-Hansgrohe), s odstupom 2:18 min v neoficiálnych výsledkoch figuruje na 35. mieste.

Hneď za ním sa v cieli objavil Matúš Štoček z tímu jazdiaceho pod hlavičkou reprezentácie Slovenska.

Po predkrme zaťažkávajúca skúška

Po stredajšom podvečernom predkrme v uliciach Popradu čakala vo štvrtok na pelotón Okolo Slovenska prvá zaťažkávacia skúška.

Etapa z Popradu do Štrbského Plesa (164,4 km) viedla cez 24 miest a obcí na severovýchode Slovenska a jej súčasťou bolo 7 vrchárskych prémií (Horný Smokovec, Magurské sedlo, Hanušovské sedlo, Osturňanské sedlo, Vyšné Hágy, 2x Štrbské Pleso).

Šprintéri mali šancu predviesť sa na rýchlostných prémiách v Spišskej Belej, Tatranskej Lomnici a Štrbe.

Priebeh etapy

V etape sa očakával útok na popredné priečky celkového poradia najmä v podaní pretekárov dvoch tímov elitnej WorldTour v pelotóne - Bora-Hansgrohe a Quick-Step Floors.

Už pred prvou vrchárskou prémiou v Hornom Smokovci na 10. km sa odpútala päťčlenná skupinka, v ktorej bol aj slovenský zástupca Martin Haring (Dukla Banská Bystrica).

Zostávajúci štyria jazdci vpredu boli Talian Giulio Ciccone (Bardiani CSF), Maďar Dániel Dina (Pannon Cycling Team), Nór Torjus Sleen (Uno-X) a Poliak Emanuel Piaskowy (Hurom).

Haring si výborne počínal na rýchlostných prémiách, ovládol všetky tri a získal 24 bodov do bodovacej súťaže.

Ciccone zasa dominoval na prvých piatich horských prémiách.

Utečenci si utvorili náskok 2 minúty, ale napokon podľa predpokladov neuspeli.

Pri prvom prejazde Štrbským Plesom 28 km pred cieľom bol únik definitívne minulosťou, keď pelotón dostihol aj vtedy už osamote jazdiaceho Cicconeho.

Vtedy zostala v hlavnej skupine už len približne päťdesiatka najsilnejších jazdcov.

V cieľovom stúpaní zo Štrby do Štrbského Plesa zaútočil Belgičan Serge Pauwels (Reprezentácia Belgicka), ale 4 km pred koncom sa jeho snaha skončila.

Potom sa dopredu dostali jazdci najsilnejšieho tímu Quick-Step Floors a záver zrežírovali vo svoj prospech.

Napokon sa z víťazstva tešil najväčší favorit na celkový triumf Francúz Julian Alaphilippe.