POPRAD/MATEJOVCE. Druhý ročník Matejovských Scholtzových dní, venovaný Karolovi Augustovi Scholtzovi, sa začal v piatok prednáškou o vzniku Československa.

“Sme radi, že aj tento rok sa nám v spolupráci s klubom Matejovčanom opäť podarilo naplánovať túto udalosť. Rodina Scholtzovcov urobila toho pre okres veľmi veľa,” povedal primátor mesta Poprad Jozef Švagerko.
Okrem prednášky si mohli Matejovčania pozrieť panelovú výstavu venovanú 70. výročiu Popradu a taktiež už tradičnú výstavu historických výrobkov nielen z produkcie Scholtzovej fabriky v Matejovciach.
Sobota v znamení kultúry a športu
V rámci sobotného popoludnia bude prebiehať aj tradičný volejbalový turnaj Matejovská antuka.
Súťažiť sa bude hneď z rána a víťazi si odnesú pohár primátora mesta.
Sobotný program, ktorý sa bude konať v areáli základnej školy, bude doplnený detskými atrakciami a rôznymi vystúpeniami.
“Na pódiu vystúpia hostia ako napríklad dychová hudba Tatramat, folklórny súbor Vagonár či deti zo základnej a materskej školy. Hlavným hosťom je speváčka Eva Máziková” dodal k programu člen klubu Matejovčanov Edmond Dragošek.
Program vyvrcholí v nedeľu slávnostnou omšou v kostole sv. Štefana - Kráľa a položením kytice na hrob rodiny Scholtz na miestnom cintoríne.
Záverečný podujatím bude koncert v matejovskom evanjelickom kostole, na ktorom vystúpi huslista Pavel Bogacz a klaviristka Alena Hučková.
Kto bol Karol August Scholtz
K.A. Scholtz sa narodil v roku 1799 v Matejovciach, kde neskôr o 82 rokov zomrel. Jeho otcom bol evanjelický farár, ktorý si nikdy nemyslel, že jeho syn Karol sa raz stane jedným z najvýznamnejším podnikateľom a obchodníkom pod Vysokými Tatrami. Už v tridsiatych rokoch 19. storočia viedol obchod s poľnohospodárskym železiarskym tovarom. Podľa historikov súviselo jeho prvotné obchodovanie s výrobou klincov pre konské a volie podkovy či s obchodovaním s kukuricou, vanilkou alebo chemikáliami. V roku 1845 založil malú dielňu s výrobou jednoduchšieho náradia. V jednoduchých podmienkach začal s troma pracovníkmi vyrábať česáky na kone a dobytok a kravské zvonce.
Plechy na túto výrobu boli pešo prinesené z Horehronia a plechy na zvonce zo Zvolena. Dielňa začala po nástupe syna Jána Emila viac prosperovať a v roku 1945 sa podnik premenoval na Tatramat Matejovce, ktorý funguje dodnes. Za svoje zásluhy bol dokonca Ján Emil Scholtz uvedený do šľachtického stavu.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš