SPIŠSKÝ HRAD. Pred desiatimi rokmi vzniklo na lúke pod Spišským hradom jedinečné dielo.
Výtvarník a sochár Andrew Rogers z Austrálie tu vytvoril kamenný geoglyf.
Desaťročná doba na umiestnenie diela uplynula, realizátor diela sa oň nestaral.

Objekt zarastá trávou. Hrozilo, že sa stometrový keltský kôň bude musieť rozobrať.
Kamenný geoglyf s názvom Sacred – Posvätný bol realizovaný v rámci svetového projektu Andrewa Rogersa - Rhytms of Life - Rytmus života v júni roku 2008.
Dielo sa realizovalo za jeden a pol milióna vtedajších slovenských korún, dnešných 49 790 eur.
Ako priblížila riaditeľka Pamiatkového úradu v Prešove Eva Semanová, realizácia geoglyfu pod národnou kultúrnou pamiatkou Spišský hrad bola tunajším úradom odsúhlasená na obdobie 10 rokov.
Parcela, na ktorej je dielo zrealizované, sa totiž nachádza v ochrannom pásme predmetnej NKP a súčasne v území zapísanom v Zozname svetového dedičstva UNESCO.
Turisti geoglyf považujú za súčasť hradu
„Tu je potrebné zdôrazniť, že NKP Spišský hrad a pamiatky jeho okolia požívajú najvyšší stupeň pamiatkovej ochrany nielen v rámci Slovenskej republiky, ale sú súčasťou kultúrneho dedičstva výnimočnej svetovej hodnoty, keďže boli v roku 1993 zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO, pričom v roku 2009 boli uvedené lokality rozšírené aj o územie pamiatkovej rezervácie Levoča a dielo Majstra Pavla, vrátane ochranného pásma. Slovenská republika ratifikáciou Dohovoru o ochrane svetového kultúrneho a prírodného dedičstva je ochranou tohto dedičstva viazaná,“ priblížila Semanová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš