KEŽMAROK. Podvodník pod falošným menom “MUDr. Ján Žilinský” zatelefonoval vo štvrtok 20. septembra 85-ročnej dôchodkyni z Kežmarku.
Informoval ju, že neoznámila nehodu, ktorú údajne zapríčinil jej syn a vyžadoval od nej tritisíc eur.
Tie mala zaplatiť v štyroch šekoch podaných na pošte do Western Union na meno Bianka Lencse do Maďarska.
Podvodníci volali z čísla 0944 994 312.
V tomto prípade dôchodkyňa peniaze neposlala, ale telefonovala priamo synovi na pracovisko.
Dozvedela sa, že žiadnu nehodu nemal.
“Obraciame sa na kežmarskú verejnosť, najmä seniorov, s výzvou na zvýšenú ostražitosť pred podvodníkmi, ktorí požadujú zaplatiť peniaze za neoznámenie vymyslenej havárie, ktorú zapríčinil ich syn alebo vnuk,” informoval z kežmarského mestského úradu Štefan Kuric.
Podvodník vystupuje aj pod iným menom
Dva dni predtým páchateľ, vystupujúci ako doktor pod menom Mihál alebo Mihálik, volal 77-ročnej Kežmarčanke na pevnú linku.
Tiež uviedol, že jej syn spôsobil dopravnú nehodu v Poprade.
“Pri nehode sa malo zraniť malé dievča z Maďarska a jej syn má mať zranenú nohu, zašitý jazyk a nemôže hovoriť. Žene následne povedal, že nakoľko jej syn zavinil dopravnú nehodu, je potrebné uhradiť finančnú hotovosť vo výške dvetisíc eur, aby sa vec vyriešila mimosúdne,” povedal nám hovorca KR PZ Prešov Daniel Džobanik.
Žena ešte v ten deň peniaze poslala a po ich odoslaní dostala od spoločnosti Western Union potvrdzujúcu sms správu o výbere finančnej hotovosti.
“Vo večerných hodinách jej opätovne zavolal neznámy muž a uviedol, že je potrebné poslať ďalších dvetisíc eur, pretože sa veci ešte nedohodli,” dodal Džobanik.
Dôchodkyňa už takouto hotovosťou nedisponovala a peniaze neposlala, hoci sa s ňou muž pokúšal skontaktovať.
Vyčíňal aj v iných mestách
Incident s podobným scenárom sa počas septembra stal v okresoch Humenné, Snina aj Bardejov.
“Neznámy páchateľ zavolá na pevnú linku starším osobám, prevažne ženám, kde sa predstaví ako lekár. Volanej osobe oznámi, že jej syn alebo vnuk spôsobil dopravnú nehodu, pri ktorej si poranil nohu alebo si prehryzol jazyk, takže môže rozprávať len ťažko. Aby sa polícia o nehode nedozvedela, lekár požaduje od volaného peniaze,” informoval nás o podobných prípadoch riaditeľ Okresného riaditeľstva policajného zboru (PZ) v Humennom Marek Lukacko.
V prípade, ktorý sa stal v Bardejove, to zašlo tak ďaleko, že Bardejovčanka požadovanú sumu štyritisíc eur poslala.
“Pani mala v tomto prípade veľké šťastie, keďže z dôvodu poruchy systému platba neprebehla,” oznámilo Okresné riaditeľstvo PZ v Bardejove.
Vyšetrovatelia začali v tejto veci trestné stíhanie pre zločin podvodu.
Pri tomto trestnom čine je trestná sadzba odňatia slobody na tri až desať rokov.
Naletelo šesť ľudí
Od začiatku roka eviduje polícia v Prešovskom kraji celkovo 14 prípadov s rovnakým motívom.
V ôsmich prípadoch sa ľudia nenechali oklamať a peniaze neposlali, v šiestich prípadoch však peniaze boli poslané.
Tieto telefonáty sa väčšinou odohrávajú v popoludňajších hodinách.
V prípade podozrenia, že im volá podvodník, by mali občania kontaktovať políciu alebo by sa mali obrátiť na najbližšie oddelenie policajného zboru.
Rady, ako postupovať
- Čo najskôr si overiť, či naozaj volal príbuzný alebo lekár, či iná osoba, ktorá sa predstavila v telefóne, obratom im zavolajte, ak nevolali, kontaktujte políciu na čísle 158.
- Nevyberať úspory zo svojich účtov pre cudzie osoby, aj keď pôsobia dôveryhodne.
- Nikdy nedávať a neposielať peniaze osobe, ktorú nepoznáte, ani keď tvrdí, že ju poslal váš príbuzný, môže ísť o podvodníka.
- Pozor si treba dávať aj na rôzne iné zámienky, ktoré využívajú podvodníci, aby si získali dôveru prevažne starších ľudí a tak sa dostali k ich celoživotným úsporám.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš