MARKUŠOVCE. V markušovskej osade Jareček v Spišskonovoveskom okrese majú problém s premnožením psov.
Miestnych najmä nad ránom ohrozujú psie svorky, rodičia sa boja o deti, ktoré odprevádzajú do školy.
Problém riešia kastráciou sučiek. Dobrovoľníci ich odchytávali a zároveň aj čipovali. V osade je do štyristo psov.
Ako nám miestni potvrdili, zaznamenali tu už aj útok psa. Našťastie, skončil sa bez väčších zranení.
„Je to tu veľký problém. Ráno, keď idem do práce v obecných službách, sa bojím prejsť osadou. Musím dávať veľký pozor, či odniekiaľ nevyskočí nejaký pes či svorka. Niektoré sú poriadne útočné,“ povedala nám staršia osadníčka.
Ona sama psa doma nemá, ale v susedstve je ich viac ako dosť.
Problém s odloženými psami
Problém so psami na Jarečku potvrdil aj starosta Markušoviec Marek Virág (SRÚ).
„Nemáme evidenciu o presnom počte psov. Tých, čo sú prihlásení, je minimum. Ostatné sú túlavé. Spôsobujú problémy. Bežne sa stáva, že ľudia prídu k osade a nechajú tam psa, keď ho už nechcú. A tak sa nám tu rozmnožia. Chcem apelovať na ľudí, aby tak nerobili. Osadníci si sami psa nekúpia ani nedovezú z útulku. Ujmú sa tých, ktorých sem iní ľudia odložili,“ priblížil starosta.
Samospráva sa situáciu rozhodla riešiť plošnou kastráciou.
Dobrovoľníci z občianskeho združenia (OZ) Združenie za práva zvierat prišli prvýkrát do osady pred dvoma týždňami.
V stredu sa vrátili.
„V prvej fáze sme odchytili 130 zvierat. Tie boli kastrované a začipované. Teraz sme vzali 80 sučiek. Rovnako budú vykastrované a začipované. Kastrovanie je zatiaľ najúčinnejší spôsob, ako znížiť počty šteniat v osade,“ zdôraznila Lenka Zolnierčiková z OZ.
Psov riešia aj v Smižanoch
Súbežne s Markušovcami sa dobrovoľníci po rokoch vrátili aj do ďalšej zo spišských obcí, do Smižian.
„V Smižanoch sme kastračnú akciu robili pred troma rokmi. Vtedy sa ešte zvieratá neočkovali a nečipovali. Preto sme sa sem vrátili, aby sme to dotiahli,“ doplnila Zolnierčiková.
Práve Smižany uviedla ako príklad, keď kastrácia priniesla zlepšenie situácie so psami.
„V Smižanoch vidieť, že tie sučky, ktoré sme vykastrovali, sú v lepšom stave. Hoci pribudli aj nejaké nové, ale pôvodné zvieratá z osady sú v lepšom stave ako boli. Aj šteniat je už oveľa menej,“ zdôraznila.
Pomoc pre obec
„Zákon hovorí o povinnom čipovaní aj očkovaní. Táto akcia nám pomôže predísť problémom či možným postihom. Som rád, že sem dobrovoľníci prišli a takto nám pomáhajú,“ dodal starosta.
Niektoré rómske osady na Spiši sú známe tým, že miestni obyvatelia si zvyknú chovať psov nielen ako domácich miláčikov, ale aj ako potravu.
Markušovského starostu sme sa opýtali, či sa v osade s tým niekedy stretol.
„Nie, určite nie. V osade som býval 26 rokov a nič také som si nikdy nevšimol. Konzumácia psov u nás nehrozí,“ reagoval starosta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš