VYSOKÉ TATRY. Ani takmer štrnásť rokov po veľkej veternej kalamite v Tatrách neustáva polemika o vhodnosti či nevhodnosti bezzásahového prístupu v chránených územiach.
Ministerstvo životného prostredia v tejto súvislosti nafotilo aktuálne zábery z Tichej doliny v Tatrách.
Práve tá sa stala jedným zo symbolov sporu ochranárov a lesníkov o spôsob, akým sa treba k následkom kalamity postaviť.
Tichá dolina žije svojím životom

"Po takmer štrnástich rokoch od veternej kalamity v Tichej doline vo Vysokých Tatrách si príroda žije vlastným životom. Bez zásahu človeka, bez hospodárskych aktivít. Bezzásahovosť v najvzácnejších častiach národných parkov a nastavanie jasných pravidiel hospodárenia je prioritou envirorezortu. V súčasnosti je na stole novela zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá národným parkom Slovenska zaistí potrebnú ochranu," píše v tlačovej správe hovorca ministerstva Tomáš Ferenčák
Podľa neho je vývoj v Tichej doline jasným dôkazom, že príroda sa s veternou a neskôr aj lykožrútovou kalamitou dokáže vyrovnať sama.
Novela má pomôcť chráneným územiam

Ministerstvo nedávno predstavilo novelu zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorú posunul envirorezort do pripomienkového konania.
Novela plánuje rozšíriť princíp bezzásahovosti aspoň na polovicu územia každého národného parku.
Ďalším opatrením má byť presun štátnych pozemkov v národných parkoch pod správu Štátnej ochrany prírody.
Pre zvyšné územie národných parkov novela ustanovuje, že hospodáriť v lesoch sa má výlučne spôsobom, ktorý zachováva a podporuje ich prirodzené ekologické funkcie.
Novela posilňuje aj právomoc Štátnej ochrany prírody SR pri programoch starostlivosti o lesy.
Navrhuje, aby pri ich schvaľovaní boli pripomienky štátnych ochrancov prírody záväzné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš