MARGECANY. Realizáciou projektu "Margeciansky tunel, otvorená galéria" sa podarilo tunel dočistiť, odvodniť, vyriešiť jeho osvetlenie a pre návštevníkov, ktorí nevyužijú prehliadku so sprievodcom, nainštalovať na vstupnom portáli tabuľu s informáciami o histórii a technických parametroch tunela.
Ako uviedla hovorkyňa Košického samosprávneho kraja (KSK) Anna Činčárová, dotácia projektu z programu Terra Incognita bola vo výške 10 000 eur.
Chcú prilákať návštevníkov
Podľa jej slov bolo cieľom projektu zachovať významnú technickú pamiatku a priblížiť ju návštevníkom.

"Veríme, že tieto naše kroky prispejú k zviditeľneniu tejto destinácie aj samotnej obce. Otvorená galéria v Margecianskom tuneli v neposlednom rade doplní a rozšíri ponuku v rekreačnej oblasti Ružínskej priehrady, ktorá ponúka bohaté športové a turistické možnosti," uviedla Činčárová.
Prínos projektu spočíva v akcentovaní tejto pamiatky práve cez jej osvetlenie a zabezpečenie lepšej informovanosti návštevníkov.
To, že sa tunel stane návštevnícky prívetivejším, mu zároveň do budúcna poskytuje ďalšie možnosti využitia napríklad pre výstavy, resp. iné spoločensko-kultúrne podujatia.
Dlhý je 241 metrov

Tunel v okrese Gelnica dlhý 421 metrov bol postavený v druhej polovici 19. storočia pre železničnú dopravu ako súčasť Košicko-bohumínskej železnice a je zapísaný v Ústrednom zozname pamiatkového fondu.
"Neskôr sa z kapacitných dôvodov prestal používať. Koľajnice z neho odstránili a v súčasnosti je v podstate cestným tunelom. Jeho zaujímavosťou je úsek, ktorý nie je obmurovaný - steny tunela teda vytvárajú skalný masív," dodal.
Projekt bude slávnostne sprístupnený 13. októbra o 13.00 h v rámci podujatia Margecianske fajnoty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš