POPRAD, BRATISLAVA. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) ohlásila víťaza verejnej súťaže na dodávku nových tatranských zubačiek.

Do roku 2022 dodá švajčiarska spoločnosť Stadler päť ozubnicovoadhéznych elektrických jednotiek a jeden multifunkčný rušeň s metrovým rozchodom pre trate Tatranských elektrických železníc (TEŽ) a Ozubnicovej železnice (OŽ).
Celková cena zákazky je 38,8 milióna eur.
Podľa hovorcu štátneho dopravcu Tomáša Kováča zmluva bola podpísaná v stredu 17. októbra.
Staré stroje nestačia kapacitne ani technicky

Potrebu nákupu nových súprav odôvodňujú ZSSK nárastom počtu cestujúcich v Tatrách.
Podľa štatistík železníc je na tratiach TEŽ a Ozubnicovej železnice (OŽ, tzv. zubačky) v porovnaní s rokom 2014 ročne prepravených o 35 % viac cestujúcich.
„Súčasné kapacity nasadzovaných vozidiel sú nedostatočné pre zabezpečenie požiadaviek zákazníkov na dopravný systém. V súčasnosti je aktuálna kapacita na trati OŽ dve jednotky vo viacčlennom radení,“ uvádzajú ZSSK.
Druhým dôvodom pre nákup vozidiel je technická i morálna zastaranosť dnes využívaných súprav, keďže súčasné zubačky majú vek 48 rokov.
Zvládnu oba typy tatranských tratí
ZSSK upozorňujú, že nové jednotky budú mať hybridný pohon (ozubnicový aj adhézny), ktorý umožní novým vozidlám jazdiť na trati OŽ medzi Štrbou a Štrbským Plesom i na klasických koľajniciach, teda na tratiach TEŽ zo Štrbského Plesa cez Starý Smokovec až do Popradu alebo Tatranskej Lomnice.
Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký priznal, že železnice majú veľký investičný dlh okrem iných miest aj v Tatrách.
„Na 40 kilometroch TEŽ a OŽ najazdíme ročne 565-tisíc vlakových kilometrov a prepravíme viac ako 2,5 milióna cestujúcich. Sú medzi nimi desaťtisíce zahraničných turistov. V špičke sa tu ľudia často nezmestia do vlakov a v zimnej sezóne, keď má každý hrubú bundu a mnohí lyže či snoubord, o kultúre cestovania ťažko hovoriť. Dnešné, pre niekoho ikonické zubačky majú problém. Sú zastarané, hlučné a nerekonštruovateľné,“ uviedol Hlubocký.
To chcú ZSSK do roku 2022 zmeniť.
Objednané vozidlá budú rýchlejšie
„Nové vlaky budú jazdiť častejšie, bez povinného prestupu a tam, kde je to možné, aj rýchlejšie – až 80 kilometrov za hodinu. V porovnaní s dneškom prepraví jedna súprava o tridsať cestujúcich viac. Navyše sa v Tatrách už pomaly stráca rozdiel medzi sezónou a mimosezónnym obdobím. Len výkonové a kilometrické posilnenie dokáže pomôcť uspokojiť vysoký dopyt po doprave,“ dodal.
Železnice opisujú objednané vozidlá ako modernú generáciu nízkopodlažnej jednotky typu GTW, špeciálne upravenej pre kombinovanú ozubnicovo-adhéznu prevádzku.
„Tieto univerzálne vozidlá sa už úspešne používajú vo Francúzsku a vo Švajčiarsku. Každá z nových jednotiek ponúka 91 miest na sedenie, 2 miesta pre invalidné vozíky, multifunkčné časti pre bicykle a detské kočíky. Vozidlá sú vybavené wi-fi systémom pre cestujúcich, klimatizáciou, majú moderný informačný systém a videosystém, ako i zariadenie na počítanie cestujúcich,“ uvádzajú ZSSK.
Multifunkčný rušeň má elektrický aj dieselový pohon a podľa železníc spĺňa najnovšie ekologické normy.
„Môže sa použiť kdekoľvek na adhéznych aj ozubnicových tratiach. V zime môže poháňať snehovú frézu a odhrnúť sneh z trate. Rušeň je možné i diaľkovo ovládať cez rádiový prenos. Podobné pracovné vozidlá sa úspešne používajú na horských tratiach vo Švajčiarsku a v Španielsku.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš