KEŽMAROK. Ochranárska iniciatíva My sme les v utorok uskutočnila neohlásený protest pred Strednou odbornou školou v Kežmarku, kde sa koná výjazdové rokovanie vlády.
Ochranári sa tak snažili upozorniť na neodborné zásahy lesníkov v prostredí národných parkov, či už pri ťažbe, ktorú skrývajú za lykožrúta, alebo pri protipovodňových opatreniach, ktorých skutočným dôvodom je podľa nich len čerpanie verejných zdrojov.
Vláde tiež vyčítajú, že chránené územia sú len čiary na mape.
Rastislav Mičaník z iniciatívy My sme les uviedol na utorkovom brífingu, že protestom chcú apelovať na vládu, aby konečne stála na strane prírody.
Vyčítajú hlavne tri veci
Vláde vyčítajú v zásade tri veci.
„Protipovodňové a protilykožrútové opatrenia sú často na úkor prírody, sú neefektívne a neúčinné,“ uviedol Mičaník a zároveň dodal, že ak v blízkom čase neurobíme nič, potom už nebude čo chrániť.
Karol Kaliský z iniciatívy vyzval vládu, aby konečne začala počúvať aj odborníkov a vedcov.

„Niekoľkokrát sme žiadali vládu o stretnutie, no neboli sme vypočutí," vyhlásil Kaliský, ktorý vytkol vláde aj utorkový výjazd do Tatranskej Javoriny, na ktorý ich neprizvali.
„Vláda počúva iba argumenty lesníkov, ale nevypočuje si argumenty nestranných odborníkov na túto problematiku. V Javorovej doline pritom boli vykonané neadekvátne protipovodňové opatrenia, len aby sa mohli čerpať verejné zdroje,“ dodal Kaliský.
Ekológ Tomáš Derka zo Slovenskej hydrologickej spoločnosti, ktorá sa zaoberá vodnými ekosystémami, poukazuje na fakt, že vykonané protipovodňové opatrenia boli neadekvátne a zdevastovali riečne ekosytémy v mieste, kde sa realizovali.
"Nie sme proti ochrane pred povodňami, ale povodne sú úplne prirodzená a nevyhnutná súčasť fungovania riečneho ekosystému,“ zdôraznil Derka.
Čo žiadajú
Odborná aj laická verejnosť od vlády SR podľa ochranárov očakáva, že zabezpečí zvýšenie podielu území s najvyšším stupňom ochrany, a to na výmere najmenej päť percent rozlohy Slovenska a urýchlene schváli zonácie národných parkov podľa medzinárodných kritérií.
„Lesné ekosystémy v chránených územiach nepotrebujú náš zásah, práve naopak. Zásahom človeka do chráneného územia hrozí vyhynutie napríklad vzácneho tetrova hlucháňa," vysvetlil Kaliský.
Zodpovednosť za obrovské škody, ktoré vznikli zničením najhodnotnejších ekosystémov nesie podľa neho vláda a príslušné ministerstvá.
Zdôraznil, že vláda musí použiť dostupné legislatívne nástroje na bezodkladné zastavenie ťažby a výstavby lesných ciest najmä v posledných pralesoch a horských lesoch Slovenska.
Musí tiež zamedziť udeľovaniu výnimiek na deštrukčné zásahy v najprísnejších stupňoch ochrany.
Iniciatíva My sme les pozvala verejnosť na protest za záchranu chránených území, ktorý pripravujú na sobotu 27. októbra o 14.00 na Námestí SNP v Banskej Bystrici.
Pellegrini: Vláda bude riešiť situáciu v lesoch
Premiér Peter Pellegrini (Smer) sa stretne s oboma stranami sporu súvisiaceho s obhospodarovaním a ochranou slovenských lesov.
V utorok sa stretol so zástupcami lesníkov, ktorí patria pod ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.
Rovnaký priestor podľa neho dostanú aj štátni ochranári z rezortu životného prostredia.
„Na vláde budú mať zastúpenie oba tábory, oba dostanú rovnaký priestor a čas. Štátni predstavitelia, ktorí v lesoch hospodária, ako aj štátni predstavitelia, ktorí lesy chránia a sú opačného názoru,“ povedal v utorok Pellegrini na tlačovej konferencii po výjazdovom rokovaní vlády v Kežmarku.
Spor lesníkov a ochranárov prirovnal k „minisúboju dvoch podpredsedov vlády – ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej (SNS) a ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-Híd).
Pellegrini podľa vlastných slov nedopustí, aby niekto presadzoval len svoj názor na lesné hospodárenie a ochranu lesov a aby sa snažil vládu zaviesť smerom, ktorý mu vyhovuje.
Premiér sa bude snažiť nájsť to najlepšie riešenie, ako ďalej so slovenskými lesmi, ako ich obhospodarovať a ako sa o ne starať.
„Nemôže to byť jednostranné rozhodnutie jednej skupiny na úkor druhej,“ vyhlásil a zdôraznil, že vláda neprijme žiadne rozhodnutie, ktoré by išlo proti slovenskej prírode.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš