SPIŠSKÉ PODHRADIE. Spišská Kapitula získala ďalšie zaujímavé ocenenie. Tentoraz v knižnej podobe.
Publikácii Katedrála sv. Martina v Spišskej Kapitule bola udelená výročná cena časopisu Pamiatky a múzeá za rok 2017.
Je autorským dielom Magdalény Janovskej a Vladimíra Olejníka.
Je prvou súvislou monografiou tohto rozsahu a typu, ktorá o pamiatke sakrálnej architektúry vyšla.
Výskum katedrály a nové detaily
Od roku 2005 prebieha výskum Katedrály sv. Martina na Spišskej Kapitule.
Intenzívne sa skúmala po historickej, architektonickej a umeleckohistorickej stránke v súvislosti so zámerom obnovy a reštaurovania objektu v priebehu rokov 2006 - 2007.
Archeologické výskumy sa vykonávali v rokoch 2008, 2009 a 2011.
„Z týchto výskumov vzniklo penzum nových, často aj prelomových poznatkov o našej katedrále, ktoré síce boli parciálne publikované v rôznych vedeckých zborníkoch, no náš tím mal túžbu takpovediac vyjadriť sa 'generačne', urobiť akýsi sumár poznatkov, ku ktorým sme dospeli my. Takýto sumár sa najlepšie robí v monografii,“ uviedol Vladimír Olejník, vedúci archivár na Spišskej Kapitule, spoluautor publikácie.
V súčasnosti už niekoľko rokov prebieha postupná renovácia tejto vzácnej stavby. Postupne sa objavujú nové a nové detaily.
Výskum katedrály súvisel s prípravu jej obnovy.
Prvá ucelená publikácia
„Každý z výskumného kolektívu, či už historici, architekti, kunsthistorici, archivári, archeológovia, chemici, odborníci na geofyziku a počítačové technológie a množstvo ďalších odborníkov bolo zvedavých, čo všetko skrýva táto stavba a jej dejiny. Prvé texty vznikali už v roku 2011 - 2013. Najvyššie nasadenie na finalizácii knihy prebiehalo tesne pred jej vydaním, v roku 2017,“ doplnil Olejník.
Pokusy o ucelenú publikáciu o pamiatke sakrálnej architektúry badať už u spišského kanonika a historika Jozefa Hradszkeho, ktorý v roku 1902 vydal svoje monumentálne dielo Initia... (Počiatky a vývoj Spišskej Kapituly).
Je prínosom, no nepostačuje už súčasným nárokom na vedeckú publikáciu. Okrem toho sa venuje celej Spišskej Kapitule a navyše je v latinčine.
Podobne celej kapitule sa venuje monografia Puškárová - Puškár: Spišská Kapitula, ktorá je limitovaná dobou svojho vzniku (1981) a tiež poznatkami, ktoré vtedy o katedrále jestvovali.
V 90. rokoch minulého storočia vyšlo ešte niekoľko vreckových turistických sprievodcov, no ocenená monografia je prvá svojho druhu a typu.
Pre laickú verejnosť i odborníkov
Knihu autori koncipovali pre širokú verejnosť - odbornú, ale aj laickú. Tvoria ju dva organické celky.
Prvá časť obsahuje dejiny chrámu a Spišskej Kapituly spolu s popisom architektonického vývoja stavby a popisom vývoja jej vnútorného zariadenia.
Určená je širšej čitateľskej skupine.
„Druhá časť, určená skôr odbornej verejnosti, je katalógovo usporiadaná a odborne sú v nej popísané jednotlivé artefakty, ktoré samy osebe sú vzácnosťou a nahromadené v jedinej stavbe tvoria poklad, akým Katedrála sv. Martina v Spišskej Kapitule skutočne je,“ uviedol Olejník.
„Myslím, že táto kniha je výpoveďou našej generácie, tímu ľudí, ktorí boli pri jadre výskumov v rokoch 2005 - 2012. Samozrejme, že pri reštaurovaní a obnove katedrály sa dozvedáme nové detaily a objasňujú sa niektoré veci, ktoré ani nám neboli jasné. Tieto detaily však budeme publikovať vo vedeckých štúdiách, verejnosť s nimi budeme oboznamovať na rôznych prednáškach a podobne,“ doplnil archivár.
Autorov potešilo, že ich knihu ocenil renomovaný odborný časopis.
„Kniha teda bola posúdená nielen ako pekná - som zaťažený syndrómom otcovstva, a teda moje dieťa je pre mňa najkrajšie, ale aj ako publikácia na patričnej odbornej, vedeckej, ale aj popularizačnej výške. Tešíme sa naozaj úprimne. V ročníku 2017 bola skutočne veľká konkurencia, vyšlo viacero veľmi dobrých kníh. Ďakujeme za toto ocenenie a tak aj za uznanie našej práce,“ dodal Olejník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš