POPRAD. Na Kvetnici v pondelok 5. novembra slávnostne otvorili a posvätili náučný banský chodník.
Je na ňom päť nových informačných tabúľ, ktoré okoloidúcim ponúkajú zaujímavé informácie o histórii banskej činnosti pod Tatrami.
„Horný Spiš je veľmi zaujímavý, nachádzajú sa tu skutočné rarity. Stopäťdesiat metrov pod vrchom Kriváňa sa napríklad kedysi v stredoveku ťažilo zlato,” povedal podpredseda Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska Norbert Werner.
Aj Kvetnica patrí medzi miesta, kde sa v minulosti ťažilo striebro, zlato či medená ruda.
Banský chodník je pod Tatrami raritou
Vlani vznikol pod Tatrami aj Banícky cech horného Spiša, ktorý pokračuje v odkrývaní banskej minulosti tohto spišského regiónu.
Práve tento banícky cech stojí za novým náučným chodníkom.
„Nový chodník má 3 200 metrov a zatiaľ päť zastavení, ostatné sú ešte vo výstavbe,” povedal tajomník Baníckeho cechu horného Spiša Slavomír Kyseľa.
Náučný chodník sa stal súčasťou Slovenskej banskej cesty a pod Tatrami je raritou.
Začína sa pri malom lome a v kopcoch nájdu návštevníci ďalšie tabule.
„Tie informácie majú najmä poznávaciu funkciu. Ľudia môžu spoznať napríklad aj podzemie štôlne Strieborná. Pripravujeme aj ďalšie podzemia, ktoré by sa mohli v budúcnosti sprístupniť pre verejnosť,” dodal Kyseľa.
Projekt má slúžiť aj pre žiakov, ktorí tu môžu mať exkurzie či účelové cvičenia a dozvedia sa tak niečo nové o histórii svojho regiónu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš