VERNÁR. Rázovitá horská obec Vernár, ležiaca na juhu okresu Poprad, je známa tým, že zhruba polovica miestnych obyvateľov je pravoslávneho vierovyznania, ktoré sa riadi podľa juliánskeho kalendára.
V nedeľu by teda mali zasadnúť k štedrovečernému stolu a osláviť tak narodenie Isusa Christa.
Väčšina pravoslávnych si však tento sviatok pripomína dvakrát – raz 24. decembra a 6. januára už len tak symbolicky.
Zmiešaný kalendár
V podtatranskom regióne sú dediny a mestá, kde slávia celý cirkevný rok podľa starého – juliánskeho kalendára - v Spišskej Novej Vsi, Ľubici, Kojšove, Gelnici, či v Krompachoch.
Vo Vernári sa však pravoslávni veriaci zhodli na zmiešanom kalendári.
„Robili sme prieskum, kde sa pravoslávni veriaci vyjadrovali, či chcú sláviť cirkevné sviatky podľa gregoriánskeho alebo juliánskeho kalendára a priklonili sa k súčasnému kalendáru,“ uviedol duchovný otec Jozef Nemčík.
Vianoce tak slávia v obci podľa gregoriánskeho kalendára, tak ako aj kresťania katolíci alebo gréckokatolíci, ale Paschu - Veľkú noc - podľa východného – juliánského kalendára, tak ako všetci pravoslávni na svete.
Vianoce si pripomínajú dva razy
Starosta obce Vernár Vladimír Ondruš prezradil, že aj napriek tomu, že pravoslávni sa priklonili v prípade vianočných sviatkov k súčasnému kalendáru, v obci sa na staré zvyky a tradície nezabúda a na Troch kráľov si pravoslávni pripomínajú staré Vianoce aspoň symbolicky.
„Niektorí budú mať dnes na stole bobaľky s makom, kapustnicu s hubami, rybu a šalát. Darčeky sa však už rozdávať nebudú,“ doplnil Ondruš.
„Ak by sme sa držali starého – juliánskeho – kalendára, Vianoce by vyzerali tak, že 6. januára by bola štedrá večera, po štedrej večeri sa slúži liturgia Veľkého povečeria spojená so spievaním kolied. Na druhý deň sa ráno slávi slávnostná svätá liturgia na samotný sviatok Roždestvo Isusa Christa – teda Narodenie pána. Naše cirkevné obrady sú dlhšie, trvajú aj do dvoch hodín,“ uzavrel farár.
Zároveň zaželal všetkým veriacim a ľuďom dobrej vôle, nech im novonarodený spasiteľ v Betleheme prinesie pokoj z neba, radosť a snahu žiť podľa Božích príkazov.
Cirkevný Nový rok budú pravoslávni sláviť v pondelok 14. januára.
Obec zachováva viaceré staré zvyky a tradície viažuce sa k východnému, či pohanským obradom.
„Každý rok 28. decembra si tam pripomínajú Mládenky – keď chodia po chotári hajdúsi so Starým a vinšujú žartovnú koledu o tom, ako dal Herodes vyvraždiť všetky novorodeniatka,“ doplnil starosta.
Vianočné tipy a recepty:

- Vianočné darčeky: pre mamu, pre otca, pre deti, pre babku, pre dedka, pre teenagerov
- Vianočné recepty: štedrá večera, medovníky, plnené oriešky, vanilkové rožky, medové rezy, vianočné koláče
- Vianočné filmy: TV program, romantické, komédie, rozprávky a animáky
- Vianočné pesničky: koledy, hity, texty
- Vianočné priania a vinše a obrázky na stiahnutie
- Vianočné trhy: v Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline, Trnave, Martine, Trenčíne, Poprade
- Vianočné dekorácie: ako zabaliť darčeky ekologicky, trendy v roku 2024, ako vyzdobiť stromček
- Naj roka 2024: knihy roka, najlepšie filmy, najlepšie rozprávky, najlepšie seriály
- Aké bude počasie na Vianoce
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš