SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Na Okresnom súde v Spišskej Novej Vsi sa v utorok dopoludnia konalo tretie pojednávanie v prípade Miroslava Vydru (32).
Krompašan čelí obvineniu vo veci brania rukojemníka.
Mladý muž v júni 2018 vošiel do banky v Krompachoch s tĺčikom na mäso a ohrozoval zamestnankyne banky.
V závere utorkového pojednávania sa ženám z banky ospravedlnil a úprimne oľutoval, čo urobil.
Sudkyňa ešte o verdikte nerozhodla.
Ďalšie pojednávanie stanovila na štvrtok, keď vyhlási rozsudok.
Znalec navrhol ústavné liečenie
Miroslav uznal svoju vinu už počas prvého pojednávania v polovici novembra 2018. Namietal však posudok súdneho znalca z oblasti psychiatrie.
Podľa neho je Krompašan nevyrovnanou osobnosťou prejavujúcou sa emocionálnou nestabilitou a impulzívnosťou.

Znalec uviedol, že obvinený muž nie je duševne chorý, nie je pre spoločnosť nebezpečný a nie je potrebné psychiatrické liečenie.
Navrhol ochranné protialkoholické liečenie ústavným spôsobom.
K prípadu boli vypracované dva znalecké posudky, prvý z nich Miroslav napadol.
Žiadal predvolať znalca na súd. Súdny znalec sa však na pojednávanie v utorok nedostavil zo zdravotných dôvodov.
Pojednávanie bolo na hodinu odročené, keď mal na súd prísť druhý znalec.
Preňho mal Miroslav niekoľko otázok, pre ich neopodstatnenosť ich súd neprijal.
Obvinený poukázal na skutočnosť, že počas spáchania skutku mal byť pod vplyvom alkoholu a omamných látok, na čo by sa malo prihliadať.
„Skutok som spáchal okolo 11. hodiny, fúkať mi dali až okolo 16. hodiny. Vtedy mi namerali skoro dve promile alkoholu. Takže som v čase, keď som skutok spáchal, musel mať toho v krvi viac, prečo sa to vtedy nemeralo? Človek s čistou hlavou nemôže toto spáchať,“ zdôraznil Miroslav.
Súdny znalec zdôraznil, že obvineného opakovane vyšetril aj počas jeho väzby.
„Nezistil som ďalšie nové skutočnosti, ktoré by boli podstatné pre posudzovanie danej veci,“ vyjadril sa súdny znalec.
Upozornil na svoj zlý psychický stav
Miroslav sa snažil poukázať na svoju zdravotnú minulosť, najmä na posledné tri roky, keď bol viackrát liečený a hospitalizovaný vzhľadom na svoj psychický stav.
Podľa znalca však u obvineného nejde o stav psychózy.
Zmiešaná porucha osobnosti a poruchy správania obvineného, ktoré vyplývajú z jeho zdravotnej dokumentácie, sú podľa znalca iba povahovou odchýlkou.
Dodal, že hoci obvinený bol v čase spáchania skutku pod vplyvom alkoholu, napriek tomu bol v stave, keď si mohol svoje konanie a jeho dôsledky uvedomiť.
„Skutok nebol vykonaný pod vplyvom psychózy,“ doplnil súdny znalec.
Ako zdôraznil, obžalovanému bola navrhnutá ústavná protialkoholická liečba, ktorá je efektívnejšia a intenzívnejšia ako ambulantná liečba.
„Zo štyroch stupňov závislosti je u neho indikovaná závislosť medzi 2. a 3. stupňom,“ uviedol znalec na margo dlhoročného užívania alkoholu u obvineného.
K alkoholu v krvi obžalovaného v čase spáchania skutku sa nevyjadril, keďže to prislúcha skôr znalcovi z oblasti toxikológie.
Prokurátor nevylúčil zníženie sadzby
Podľa prokurátora má prípad dva závažné aspekty, ktoré je nutné posudzovať pri určení výšky trestu.
Prvým je branie rukojemníka, zásah bezpečnostných zložiek a psychické problémy jednej zo zamestnankýň banky.
Druhým aspektom je, že skutok sa nestal za účelom zisku, čo bolo aj preukázané, nedošlo k žiadnej ujme ani škode.
Navrhol dolnú hranicu trestu zo sadzby 7 až 12 rokov so zaradením do ústavu na výkon väzby s minimálnym strážením, ale nevylúčil ani zníženie trestu pod dolnú hranicu.
Rovnako tak aj protialkoholické liečenie ústavnou formou.
Krompašan: Bolo to moje zlyhanie
„Klient spáchal skutok v stave alkoholickej opitosti. Jeho rozpoznávacie schopnosti boli výrazné znížené. Skutok spáchal pod vplyvom zlej životnej situácie. Chcel ukázať na to, aká krivda sa mu deje. Myslím si, že je možné uložiť trest aj pod dolnú hranicu, keďže obžalovaný uznal svoju vinu,“ zdôraznil Miroslavov obhajca František Pitoňák.
Obvinený sa v záverečnej reči ospravedlnil za to, čo spáchal.
„Mal som problémy, podľahol som emóciám. Bol som pod tlakom a zrútil som sa. Prosím, prihliadajte na to pri uložení výšky trestu. Chcem pomôcť rodine. Otec je vážne chorý, babka má vysoký vek. Chcem byť s rodinou a pomáhať jej. Nájsť si prácu, začleniť sa do spoločnosti, založiť si rodinu. Ľutujem všetko, čo sa stalo. Chcem sa ospravedlniť ženám z banky, že som ich zatiahol do svojich problémov. Úprimne to ľutujem. Nemalo to tak byť, bolo to moje zlyhanie,“ dodal v závere.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš