SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Prvé riadne zasadanie mestského zastupiteľstva v Spišskej Novej Vsi sa uskutočnilo vo štvrtok dopoludnia.
V jeho závere ohlásil primátor Pavol Bečarik (SNS) meno prvého viceprimátora.
Stal sa ním exprimátor mesta Ján Volný (Smer).
Bečarik: Chcem pokračovať v rozbehnutých veciach
„Už volebná kampaň bola vedená v duchu, že chceme kontinuálne pokračovať v rozbehnutých veciach v meste. Preto som sa rozhodol pre Jána Volného. Navyše ako poslanec získal v komunálnych voľbách v obvode Juh najviac voličských hlasov,“ vysvetlil dôvody svojho rozhodnutia Bečarik.
Ako zdôraznil, agenda je pomerne rozsiahla. Viceprimátor Volný bude mať na starosti projektové záležitosti v oblasti športu a kultúry v meste.
„Chcem využiť jeho skúsenosti, ako aj jeho pôsobenie na úrovni vyššieho územného celku,“ doplnil primátor.
Hľadá sa druhý viceprimátor
Menovaním svojho zástupcu dodržal zákonnú 60-dňovú lehotu.

Počty spišskonovoveských viceprimátorov sa však týmto nekončia.
„Už v najbližšom čase určím druhého viceprimátora. Momentálne prebiehajú nejaké rokovania o možnom kandidátovi. Ak budú náročnejšie, meno viceprimátora oznámim najneskôr do 18. apríla, teda do najbližšieho zasadania mestského zastupiteľstva,“ doplnil Bečarik.
Kaliňák: Po voľbách sa nezačína na novej lúke
Podľa Michala Kaliňáka, hovorcu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a odborníka na samosprávu, to, že si novozvolení starostovia či primátori zvolia za svojich zástupcov predchodcov, iba poukazuje na skutočnosť, že rozsah kompetencií a realita fungovania samosprávy je omnoho zložitejšia, ako sa ukazuje v nejakej volebnej kampani.
Ako zdôraznil, v mnohých veciach je potrebné detailne poznať samosprávu a pokračovať v kontinuite.
„Po voľbách automaticky neznamená, že začíname pracovať na novej lúke. Je aj veľa dobrých vecí, v ktorých je potrebné pokračovať. Nebolo by dobré meniť dobré za zlé veci len preto, že prišli voľby. Takže každá účinná kontinuita môže vytvárať väčší tlak na dosahovanie úspechov, ktoré sa nedajú jednoducho zarámovať do volebných období, ale plynulo prechádzajú na ďalšie roky,“ priblížil Kaliňák.
Sú samosprávy, v ktorých si nový primátor či starosta vybral za zástupcu svojho predchodcu, ktorého voliči už nechceli vidieť na primátorskom či starostovskom poste.
Pre niektorých voličov to potom môže byť sklamaním.
I keď podľa Kaliňáka je ťažké povedať, do akej miery to sklamanie je alebo nie je.
„Pravdou však je, že poslanci majú v rukách rozpočet, schvaľovanie územného plánu, daní a ich úľav, úverov, projektov a pod. Primátor z tohto pohľadu musí nájsť dohodu s celým zastupiteľstvom. Tu nie je ani možné nejako výrazne oddeľovať, že toto je primátor a toto zastupiteľstvo. Ide o dva samosprávne orgány, ktoré sú odkázané na spoluprácu,“ dodal Kaliňák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš