MNÍŠEK NAD HNILCOM. Kruté polnočné prebudenie v stredu prežili obyvatelia rómskej osady v obci Mníšek nad Hnilcom (okres Gelnica).
Oheň tu o strechu nad hlavou pripravil 38 ľudí, z toho 27 detí.
Pod požiar desiatich chatrčí a jedného domu sa podpísala odhodená cigareta a úradoval aj alkohol.
Odhodil cigaretu a začalo horieť
„Môj brat Miroslav Bandy nechtiac odhodil cigaretu do záclony a okamžite začalo horieť. Fúkal silný vietor a oheň sa rýchlo šíril. Spolu so švagrinou som vybehla von z domu a postupne sme budili ostatných ľudí v domoch, aby vyšli, lebo horíme,“ priblížila Monika Bandyová ničivý požiar v osade.
So sebou si ľudia z chatrčí nevzali nič.
Zachraňovali si len holé životy.
„Rýchlo sme vynášali deti z domov, aby sme ich zachránili. Zhorelo nám všetko, doklady, oblečenie, jedlo. Hasiči hasili ako mohli, všetko zhorelo. Neviem, čo s nami teraz bude. Celú noc sme prebdeli u známych v susednom dome, tam spali aj naše deti,“ uviedla Monika.
Zachraňovali si holé životy
Jej sused, 68-ročný dôchodca, si išiel ľahnúť o ôsmej večer.
„Som už starší človek, tak chodím spať skôr. Zrazu som niečo počul. Myslel som si, že udrel blesk. Ešte som si zakryl hlavu, že bude pršať. Vtom ma zobudila nevesta. Búchala mi na dvere a kričala, aby som vyšiel von, že horíme. Vyšiel som vonku a videl, že celá jedna strana je už zhorená. Vybehol som len v tom, čo som mal oblečené. Ani tieto veci, ktoré mám na sebe nie sú moje, iba požičané. V dome som mal chladničku, televízor. Nemám nič, ani doklady, ani peniaze,“ posťažoval sa dôchodca.
Po nočnom požiari domu a chatrčí ostalo iba spálenisko.
Jednu zo zadných chatrčí oheň nezničil. Ostala však značne poškodená.
Zbierali šrot, aby mali na jedlo
Osadníci počas dňa zo spáleniska zberali kovové veci poškodené ohňom.
„Zbierame a odnášame ho do šrotu, aby sme aspoň nejaké peniaze za to mali na jedlo pre deti,“ poznamenal Erik Bandy.
Nočný požiar v osade likvidovali miestni dobrovoľní hasiči a profesionáli z Gelnice.
„Od rána sme museli riešiť aktuálnu situáciu. V obci sme vyhlásili krízovú situáciu. O pomoc požiadali Obvodný úrad, odbor civilnej ochrany v Gelnici, ktorý nám zabezpečil vojenské stany. Tie sú dobre zabezpečené, majú piecku aj postele. Ide o dočasné riešenie. Budeme musieť však hľadať stále riešenie,“ informoval starosta obce Ľudovít Kujnisch (Smer SD).
Zvolal aj mimoriadne zasadanie obecného zastupiteľstva k vzniknutej situácii. Podvečer mali do obce doraziť aj vojenské stany.
„Požiar, ktorý vznikol, bol spôsobený odhodenou cigaretou. Navyše muž, ktorý ju odhodil, bol aj pod vplyvom alkoholu,“ uviedol starosta. Zhorel dom, ktorý bol legálne postavený a okolo neho bolo desať nelegálnych chatrčí.
Skúsenosti s vojenskými stanmi už v obci majú.
Využili ich pred rokmi pri povodniach, aj pri nedávnom požiari v obci.
Pomôže aj úrad splnomocnenca
„O situácii v obci Mníšek nad Hnilcom aj v obci Závadka, kde horelo deň predtým, vieme. Naši ľudia z regionálnych kancelárií boli prítomní na oboch miestach. Spolupracujeme so starostami oboch obcí. Obce musia urobiť štandardný postup – vyhlásiť krízovú situáciu, musí zasadnúť krízový štáb. Najdôležitejšie je teraz nájsť dočasné bývanie, aby sa ľuďom pomohlo čo najskôr. Každopádne na ulici neostanú. Pomôžeme, čo bude v našich silách,“ uviedol splnomocnenec vlády pre rómske menšiny Ábel Ravasz.

Ako priblížil starosta obce, ľudia dostali jedlo.
Potravinové balíčky zabezpečil Červený kríž.
Ako sme už informovali, v Závadke horelo v utorok ráno. O strechu nad hlavou prišlo niekoľko rodín.
Ako nám miestni povedali, pripravovali si obed a vtedy začalo horieť z komína.
Aj v tejto obci chystajú pre vyhorené rodiny dva vojenské stany.
Postaviť ich majú na obecnom ihrisku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš