TATRANSKÁ LOMNICA. Absolútnym víťazom 55. ročníka Venerovského memoriálu a zároveň Majstrom lesníkom Slovenska sa stal Ľubomír Machyniak z Lesov SR, š.p., Banská Bystrica.
"Celkové prvenstvo si vybojoval už štvrtý rok po sebe," uviedla Martina Petránová zo Štátnych lesov Tatranského národného parku (ŠL TANAP-u) s tým, že dvojkombináciu behu na lyžiach so streľbou zo vzduchovky a obrovský slalom najlepšie spomedzi žien zvládla Andrea Machyniaková, reprezentujúca takisto ako jej manžel Lesy SR, š.p., Banská Bystrica.
Z Vysokých Tatier tak opäť odchádza s titulom Majsterka lesníčka Slovenska.
"Na štart Majstrovstiev lesníkov SR v lyžovaní s medzinárodnou účasťou, ktoré sa konali od 17. do 19. marca v športovom areáli FIS na Štrbskom Plese, sa postavila vyše stovka pretekárov z radov lesníkov zo Slovenska, Českej republiky a Maďarska," ozrejmila Petránová.
Najstarší má 83 rokov
Dodala, že muži súťažili v piatich vekových kategóriách, ženy v dvoch.
Najstarším účastníkom pretekov bol 83-ročný Miroslav Sivčák, ktorý hájil farby Lesov SR, š.p. Banská Bystrica.
Preteky absolvoval už po štyridsiaty raz, hoci tentokrát sa postavil iba na štart obrovského slalomu.
Reprezentanti ŠL TANAP-u, ktoré sú hlavným organizátorom podujatia, si vybojovali hneď niekoľko pódiových umiestnení.
V celkovom poradí obsadil v dvojkombinácii v kategórii mužov do 35 rokov Michal Jurčo druhé miesto, v kategórii mužov od 36 do 50 rokov bol takisto druhý Marek Hudáček, ktorého predstihol len celkový víťaz Ľubomír Machyniak.
"V kategórii mužov od 51 - 60 rokov zvíťazil Ľuboš Fabian pred Vladimírom Rusnákom. Medzi mužmi vo veku od 61 do 70 rokov si tretiu priečku vybojoval Juraj Trnka a v kategórii mužov nad 70 rokov si reprezentanti ŠL TANAP-u podelili všetky pódiové umiestnenia. Prvý skončil Peter Šaling, za ním Jozef Fábry a treticu uzatvára Mikuláš Michelčík," doplnila Petránová.
Fakty
Preteky sú pamiatkou na Dimitrija Venerovského, ktorý pracoval ako lesný inžinier a taxátor v oblasti Tatier na vtedajšom riaditeľstve štátnych lesov v Liptovskom Hrádku.
Zahynul počas Slovenského národného povstania pri Podsuchej nad Ružomberkom.
Prvý ročník Venerovského memoriálu sa konal už v roku 1947.
Jeho základnou myšlienkou bola prezentácia práce lesníkov, ktorí v zimných podmienkach pri výkone svojho povolania v lese musia zvládať aj pohyb na lyžiach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš