STARÁ ĽUBOVŇA. Ľubovnianske múzeum nedávno sprístupnilo na hrade ďalší depozitár, tentoraz prezentuje zbierkové predmety z archeológie.
Riaditeľ múzea Dalibor Mikulík objasnil, že už niekoľko rokov systematicky pracujú na zlepšení podmienok na uchovávanie vzácnych artefaktov.
„Zámerom projektu vybavenia otvoreného depozitára archeológie bolo pokračovať v nastúpenom trende, keďže tento priestor je priamo prepojený už s obnoveným depozitárom umeleckej histórie," uviedol.
Štvrtý sprístupnený depozitár
Po oprave za necelých 10 000 eur podľa neho vznikol unikátny priestor, ktorý spája archeologické a umelecké predmety do spoločného otvoreného depozitára.
Ide pritom už o štvrtý v poradí, ktorý v kaštieli pod Ľubovnianskym hradom sprístupnili verejnosti. „Realizáciou projektu boli splnené tri základné činnosti múzea - ochrana, uloženie a odborné sprístupnenie verejnosti," upozornil Mikulík.
Dodal, že na obnovu finančne prispel Fond na podporu umenia a Ľubovnianske múzeum - hrad v Starej Ľubovni.
„V depozitári archeológie je uložených 4 558 zbierkových predmetov a okolo 40 000 archeologických nálezov z hliny, kovu, skla, dreva a iných materiálov," doplnila archeologička Ľubovnianskeho múzea Zuzana Kasenčáková s tým, že k najpočetnejším nálezom patria črepy z keramických nádob, kachlice z výhrevných telies s rôznymi motívmi, sklenené a kovové fragmenty, mince a drobné predmety.
Časť z tohto hmotného dedičstva môže verejnosť vidieť priamo na vlastné oči.
Unikát v rámci Slovenska
Vystavené nálezy pochádzajú z archeologických výskumov realizovaných na hrade Ľubovňa, konkrétne v barokovom paláci, vojenských kasárňach, na IV. nádvorí za kaplnkou a v renesančnom paláci.
Ďalšie artefakty sú z bádania v meste Stará Ľubovňa a jeho okolí, napr. z Podolínca, Hniezdneho či hradu Plaveč.
„Doteraz sme sprístupnili verejnosti depozitár ľudového a liturgického odevu, umeleckých predmetov a historickej obuvi. Ukázalo sa to ako veľmi dobrý krok, pretože sme v týchto priestoroch privítali už množstvo ľudí, či už folkloristov, historikov, etnológov i študentov z rôznych odvetví," upozornil Mikulík.
V rámci Slovenska ide podľa neho o unikát, keďže svoje depozitáre, v ktorých sa ukrývajú najväčšie poklady, múzeá bežne nesprístupňujú.
Nie je možné ich totiž vystaviť v expozícii, vzhľadom na to, že ide o obrovské množstvo.
„Toto je podľa nás možnosť, ako kultúrne dedičstvo ukázať aj verejnosti. My máme aj ďalšie zaujímavé zbierky, ktoré by sme chceli verejnosti postupne prezentovať, ide napríklad o depozitáre kovu, starých maľovaných truhlíc či fotoprístrojov, takže je ešte čo robiť," povedal riaditeľ Ľubovnianskeho múzea, ktorého záujem o zbierkové predmety zo strany verejnosti veľmi teší.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš