SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Pod petíciu proti zrušeniu Materskej školy (MŠ) na Ulici S. Tomášika v Spišskej Novej Vsi sa podpísalo už viac ako 1 600 ľudí.
Uviedol to predseda petičného výboru Roman Garaj a zároveň označil vyjadrenia a analýzy radnice uverejnené v tlačovej správe za nepravdivé.
„Spracovali sme na základe podkladov z mesta vlastnú analýzu, kde sme ukázali, že to, čo oni tvrdia, nie je pravda. Túto analýzu sme poslali spolu s otvoreným listom aj poslancom, ktorí budú o zrušení škôlky rozhodovať na mestskom zastupiteľstve 18. apríla," objasnil.
Čo tvrdí radnica
Radnica tvrdí, že na umiestnenie detí z tejto škôlky bude dostatok miesta aj v iných zariadeniach.
„Budúci školský rok evidujeme 1 047 potenciálnych škôlkarov vo veku od 2,5 roka. Ak by sme umiestnili v našich materských školách všetky tieto deti, aj v prípade zrušenia MŠ na Ulici S. Tomášika budeme ešte disponovať voľnými kapacitami," ozrejmila riaditeľka Správy školských zariadení v Spišskej Novej Vsi Markéta Ďuríková.

Zároveň dodala, že MŠ na Ulici S. Tomášika je jednou zo 14 v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta.
V roku 2011 v nej samospráva vytvorila špeciálnu triedu pre deti so zmiešaným postihnutím.
Ukázalo sa, že najviac treba riešiť deti s autizmom a tie nemajú byť miešané s inými postihnutiami, v školskom roku 2012/2013 sa preto pre ne vytvorila samostatná trieda.
„V tomto školskom roku sú tam dve deti s takouto poruchou, pričom jedno je z inej obce, napriek tomu, že trieda sa má zriadiť najmenej pre štyri deti. Obidve pritom od budúceho školského roka nastúpia do základnej školy," uviedla Ďuríková.
Samospráva podľa nej zatiaľ nemá vedomosť o tom, či v ďalšom školskom roku budú mať zapísané do tejto triedy nové deti.
MŠ má ďalšie dve učebne so zdravými deťmi, kde integruje jedno dieťa s postihnutím pohybového ústrojenstva a jedno s Downovým syndrómom.
„Je dôležité zdôrazniť, že i v ostatných materských školách v meste sú integrované deti s telesným postihnutím. Pre postihnutie pohybového aparátu sú vybrané tri škôlky, do ktorých je bezbariérový prístup," konštatovala Ďuríková s tým, že v prípade potreby špeciálnej triedy pre deti s autizmom je mesto pripravené vytvoriť podmienky v inej MŠ.
Čím argumentujú rodičia
Podľa Garaja chce mesto zrušiť škôlku z dôvodu jej neefektívnosti, tvrdí však, že posudzovanie na základe ekonomických ukazovateľov na jedného žiaka v tomto prípade nie je objektívne.
„Špeciálna trieda pre autistické detičky nemôže dosiahnuť takú kapacitu ako triedy so zdravými deťmi. Preto výsledky takejto analýzy sú skreslené. Nehovoriac o tom, že do našej škôlky sa dlhodobo neinvestovalo a ako jedna z posledných nie je zateplená," zdôvodnil Garaj a zároveň upozornil na to, že MŠ na Ulici S. Tomášika objektívne nie je v ekonomických ukazovateľoch najhoršia spomedzi predškolských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta.
Vo svojej analýze preto navrhujú napríklad zrušiť MŠ na Komenského ulici, čím by došlo k úspore finančných prostriedkov a zároveň k optimalizácii predškolských zariadení na sídlisku Mier.
Druhou alternatívou je podľa petičného výboru ponechať v meste všetky škôlky a zabezpečiť ich lepšie financovanie.
"Akékoľvek rušenie škôlky na území mesta považujeme za krajné a prioritne navrhujeme zachovať všetky predškolské zariadenia v Spišskej Novej Vsi," zdôraznil Garaj.
Čo na to primátor
V súčasnosti navštevuje MŠ v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta viac ako tisícka detí, pričom celková kapacita všetkých zariadení je takmer 1230.
Primátor Spišskej Novej Vsi Pavol Bečarik (SNS) potvrdil, že zrušenie MŠ na Ulici S. Tomášika je zatiaľ v štádiu diskusie a v prípade, že sa tak udeje, mesto celý výchovno-vzdelávací proces všetkých detí vrátane pedagógov presunie do iného zariadenia.
„Sme ochotní rodičom vyjsť maximálne v ústrety pri výbere ktorejkoľvek škôlky a taktiež i v prípade požiadavky presunu celého kolektívu," uzavrel Bečarik.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš