VYSOKÉ TATRY. V rámci ukončenia slovenského predsedníctva vo Vyšehradskej štvorke (V4) sa v stredu v Tatranskej Lomnici zišli na pozvanie náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl (OS) SR Daniela Zmeka na pravidelnej konferencii generáli z Českej republiky (ČR), Poľska a Maďarska.
Počas spoločného vyhlásenia Zmeko symbolicky odovzdal predsedníctvo vo V4 českému kolegovi a obaja deklarovali pripravenosť spoločnej bojovej skupiny Európskej únie v rámci V4, ktorá bude od 1. júla v pohotovosti na nasadenie.
Partneri rokovali aj o spoločných výcvikových aktivitách, spolupráci špeciálnych síl a rozvoji regionálnej spolupráce v oblasti vojenského zdravotníctva vo svetle súčasnej bezpečnostnej situácie v regióne.
„Cieľom rokovania bolo zhodnotiť stav spolupráce za posledný rok a zároveň odovzdať skúsenosti ČR. Otvorili sme diskusiu k ďalšiemu postupu pri vytváraní modelu spoločných bojových skupín Európskej únie po roku 2020 a v roku 2023, a to nasadzovaním modulárnych jednotiek a permanentných štruktúr jednotlivých krajín, ktoré budú koordinované a budú mať spoločný cieľ," ozrejmil Zmeko.
Dodal, že spoločná bojová skupina V4 má dohromady 3800 vojakov zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Maďarska a tiež Chorvátska.
Svoju fázu pohotovosti bude držať do konca roka.
Česko bude rozvíjať, čo Slovensko započalo
Bojová skupina je predurčená na realizáciu opatrení na predchádzanie krízy alebo zmierňovanie akejkoľvek krízy v dosahu do 6000 kilometrov od Bruselu.
„Naša krajina do organizačných štruktúr tejto skupiny prispieva 229 vojakmi, konkrétne ide o jednu dopravnú rotu, multifunkčnú čatu radiačnej, chemickej a biologickej ochrany, ďalej čatu na likvidáciu nevybuchnutej munície a výbušných nástrah, tím riadenia presunov, tím vojenskej polície a dôstojníkov do jednotlivých úrovní velenia," konkretizoval Zmeko.
Prvý zástupca náčelníka Generálneho štábu Armády ČR Jaromír Zůna potvrdil, že Česká republika bude počas svojho predsedníctva nadväzovať a rozvíjať to, čo bolo začaté počas toho slovenského.
„Pripravili sme ďalší rozvoj vízie obrannej spolupráce v rámci štátov V4, ktorá zahrňuje viacero cieľov - od revízie strategickej spolupráce, až po výcvik a spoluprácu špeciálnych síl či vojenského zdravotníctva," priblížil priority Zůna.
Rokovania pokračujú aj vo štvrtok
ČR v rámci predsedníctva pripravila návrh ďalšieho konceptu rozvoja bojovej skupiny a základné tézy, ktoré by mali viesť k diskusii o zefektívnení prípravy tohto zoskupenia, a tiež akým spôsobom by sa štáty V4 na ňom mali podieľať, či o posilnení celého konceptu bojovej skupiny.
Tá je podľa Zůnu najviac viditeľným výsledkom vojenskej spolupráce v rámci V4. „Toto zoskupenie má skutočne svoju hodnotu a je významným príspevkom do Európskej únie na riešenie kríz," zhodnotil.
Dodal, že ČR sa na spoločnej bojovej skupine sústredí dlhšiu dobu na oblasť logistiky a zdravotníckej podpory, kde zastáva aj vedúcu pozíciu.
V tomto smere podľa neho krajina získala pomerne dobré skúsenosti.
„Budeme prispievať logistickými a zdravotníckymi jednotkami a taktiež personálom do štábu bojového zoskupenia Európskej únie. Pre nás je to jedna z významných oblastí príspevku do budovania mnohonárodných zoskupení, či už v rámci EÚ, alebo NATO," dodal na záver Zůna.
Rokovanie partnerov V4 bude vo Vysokých Tatrách pokračovať aj vo štvrtok, keď sa k nim pridá aj náčelník generálneho štábu ukrajinskej armády Viktor Muženko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš