SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Hoci vo väčšine baní na Spiši sa už niekoľko desiatok rokov neťaží, stopy tejto činnosti sú v životnom prostredí ešte aj v súčasnosti.
Potvrdzuje to aj najnovšia monitorovacia správa z dielne Ministerstva životného prostredia SR.
Okrem iného hovorí o dlhodobom znečistení riek Hornád a Hnilec s vyššími koncentráciami ťažkých kovov ako sú olovo, zinok, arzén či antimón.
Najnepriaznivejšie hodnoty výskytu ťažkých kovov vykazovali vzorky odobraté z usadenín v prítoku vodnej nádrže Ružín.
Rieka Hornád má zasa najhoršie ukazovatele pri meste Krompachy.
Problémom sú ťažké kovy
Ako sa v monitorovacej správe Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra uvádza, najnepriaznivejšia situácia je naďalej v oblastiach s výskytom rudných ložísk, hlavne v Smolníku (zvýšené obsahy železa, mangánu, hliníka, zinku, medi a kyslá reakcia vody v povrchovom toku), v Slovinkách (arzén, antimón) a Rudňanoch (antimón, meď).
Na niektorých sledovaných objektoch možno pozorovať dlhodobé trendy zmeny koncentrácie rizikových zložiek.
Podľa slov Dušana Bevilaquu, dlhoročného environmentalistu, vody z lokalít po banskej činnosti vykazovali už v minulosti zvýšené koncentrácie ťažkých kovov.
Išlo o arzén, olovo, antimón, zinok, meď, ale aj ortuť. Práve v prípade ortuti, ak sa premení na organokovovú, sa dokáže dostať do tiel rastlín a živočíchov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš