TATRANSKÁ LOMNICA. Do výberového konania na riaditeľa Štátnych lesov Tatranského národného parku (ŠL TANAP) sa prihlásili dvaja uchádzači.
Záujem riadiť príspevkovú organizáciu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPaRV) SR prejavili dvaja profesionálni lesníci.
Aktuálne poverený riaditeľ ŠL TANAP Maroš Petrík, ktorý v organizácii pôsobí od roku 1985, a Juraj Piecka, v súčasnosti poverený vedením výrobno-technického úseku odštepného závodu Šaštín, štátneho podniku Lesy SR.
Výzvy pre nového riaditeľa
„Nového riaditeľa čaká viacero výziev. Región Vysokých Tatier je skúšaný prírodnými katastrofami, lykožrútovou kalamitou, suchom či povodňami. V posledných rokoch na jednej strane rastú požiadavky na stavbu turistickej infraštruktúry. Na druhej Štátna ochrana prírody prišla s návrhom prísne obmedziť pohyb turistov, horolezcov a skialpinistov, čo sa stretlo zo strany verejnosti s pochopiteľnou nevôľou," skonštatovala šéfka rezortu Gabriela Matečná (nominantka SNS).
Dodala, že nový riaditeľ ŠL TANAP tak bude mať pred sebou neľahkú úlohu zosúladiť ochranu prírody s požiadavkami na udržateľný cestovný ruch a bude do istej miery aj mediátorom medzi týmito stranami.
Developera Huttu stopla ministerka

Na jar tohto roku pritom výberová komisia ministerstva vybrala za nového riaditeľa ŠL TANAP Rastislava Huttu, ktorý bol vtedy jediným uchádzačom.
Stretlo sa to s veľkou kritikou zo strany verejnosti. Matečná ho napokon odmietla do funkcie vymenovať a oznámila nové výberové konanie.
Na tento krok vyzvala ministerku aj opozičná strana SaS, ktorá upozornila, že Hutta je známy svojimi developerskými aktivitami v Nízkych Tatrách.
Čo požadovali od nového riaditeľa
Kvalifikačnými predpokladmi na pozíciu nového riaditeľa ŠL TANAP bolo vysokoškolské vzdelanie II. stupňa so zameraním lesníckym, ekonomickým alebo prírodovedným.
Uchádzači museli mať za sebou minimálne tri roky v riadiacej funkcii a minimálne päť rokov praxe v prevádzke lesnej výroby alebo v štátnej správe lesného hospodárstva či ochrany prírody.
Novinkou bolo, že každý uchádzač musí predložiť koncepciu rozvoja príspevkovej organizácie na päť rokov.
ŠL TANAP sú príspevkovou organizáciou rezortu pôdohospodárstva a vo svojej kompetencii majú starostlivosť o lesné pozemky, menšie vodné toky, plesá, živočíšstvo a ryby na území TANAP-u, Pieninského národného parku a v ich ochranných pásmach.
Lesníci na tomto území tiež zabezpečujú starostlivosť o lesné ekosystémy a zvieratá, výsadbu stromčekov, spracovanie kalamít a informovanie návštevníkov.
Nemenej dôležitou úlohou je údržba, značenie a bezpečnosť turisticky značených chodníkov, lavičiek, odpočívadiel a pod.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš