STARÁ ĽUBOVŇA. Zásluhou slovensko-poľského projektu pribudli v okolí Starej Ľubovne ďalšie cyklotrasy, spájajúce kúpeľné miesta pohraničia.
„Viac ako 230 kilometrov cyklistických trás Aquavelo bude možné spoznávať prostredníctvom vybudovaných prvkov infraštruktúry, dostupných propagačných a informačných materiálov či mobilnej aplikácie," uviedol manažér projektu Miroslav Jaščur s tým, že slovenská časť okruhu je už dokončená, čaká sa len na jej vyúčtovanie.
Konkurencia pre európske kúpele
Projekt výstavby cyklookruhu spájajúceho kúpeľné miesta doliny Popradu je zameraný na hospodárske oživenie tejto časti Slovenska a cieľom je spoločný rozvoj, bez vzájomnej konkurencie.

Zámerom zainteresovaných je tvorba silnej konkurenčnej pozície vo vzťahu ku kúpeľným oblastiam v Európe, v rámci modernej liečebno-rehabilitačnej, rekreačnej a turistickej ponuky.
„Ide o prvú etapu tvorby európskeho identifikovateľného priestoru s unikátnymi turistickými a liečebno-rehabilitačnými podmienkami, postavenými na prírodných hodnotách, multikultúrnom dedičstve, duchovnosti a tradíciách obyvateľstva. Účelom aktivít bolo vytvorenie identifikovateľnej poľsko-slovenskej značky kúpeľných miest v doline Popradu," ozrejmil Jaščur.
Dodal, že cyklistický chodník, vedený čiastočne po existujúcich a čiastočne po novo vybudovaných trasách, tak spája kúpeľné miesta pohraničia, Krynicu - Muszynu - Piwnicznu - Szczawnicu - Vyšné Ružbachy - Starú Ľubovňu - Ľubovnianske Kúpele - Bardejov - Bardejovské Kúpele.
Lávka, odpočívadlá aj informačné tabule
Ľubovnianske regionálne združenie miest a obcí okresu Stará Ľubovňa, ako jeden z partnerov projektu, zabezpečovalo výstavbu viac ako 11 kilometrov dlhej cyklotrasy s asfaltovým povrchom a značenie ďalších trás s dĺžkou takmer 94 kilometrov po existujúcich cestách.

Okrem toho došlo k modernizácii lávky, výstavbe ôsmich odpočinkových cyklistických miest a osadeniu ôsmich cyklostojanov i 21 informačných tabúľ.
„Realizovali tiež výstavbu niektorých úsekov cyklochodníkov v obciach Údol, Plaveč, Nová Ľubovňa, Hniezdne i Vyšné Ružbachy či vysprávky poľných ciest častí Panské Lúky, Lacková a Plavnica i vybudovali odpočinkové miesta," vymenoval Jaščur.
Cesta cez vzácnu krajinu
Trasa Aquavelo prechádza cez najcennejšie územia z hľadiska prírody a krajiny tohto cezhraničného regiónu a zahŕňa významné pamiatky drevenej architektúry, pijárne a pramene minerálnych vôd.
Okruh sa v obci Hniezdne spojí s iným okruhom, ktorý sa tvorí v rámci projektu „Historicko-kultúrno-prírodná trasa okolo Tatier".
„Celá trasa je označená jednotným spôsobom a vybavená rovnakými prvkami drobnej architektúry. Projekt zahŕňa aj výstavbu i modernizáciu lávok, odpočinkových cyklistických miest či osadenie informačných tabúľ, zvislého značenia i cyklostojanov, lavičiek a pod.," uzatvára Jaščur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš