SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Spišská katolícka charita pravidelne kontroluje svoje denné stacionáre a vedie reálnu evidenciu klientov, ktorí tieto zariadenia navštevujú.
Uviedol to jej diecézny riaditeľ Pavol Vilček v reakcii na medializované správy o kontrolách zo strany štátu v stacionároch na Slovensku.
„Sú niektoré veci, ktoré sa menia, a nie vždy je jednoduché všetko prerobiť, a teda dodržať všetku legislatívu. Aj vzhľadom na to sme my sami počas posledných dvoch rokov z 24 denných stacionárov osem zatvorili a uvažujeme aj nad ďalšími dvoma až tromi, pretože ich nedokážeme financovať,“ povedal Vilček.
Mŕtve duše vraj neevidujú

Spišská katolícka charita tvrdí, že nemá medzi klientmi takzvané mŕtve duše a vedie podľa diecézneho riaditeľa reálnu evidenciu.
„Za neobsadené miesta Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny SR peniaze vraciame. Teda tam, kde máme podstav, peniaze vraciame, tam, kde máme nadstav, je to na naše náklady, pretože sa to nespriemeruje na organizáciu, ale len na konkrétny denný stacionár a na kvartál,“ vysvetlil ďalej Vilček.
Zároveň dodal, že ani on, ani jeho kolegovia z vedenia charity nemajú na charite zamestnaných svojich rodinných príslušníkov.
„Takéto mŕtve duše u nás nenájdete. Každý zamestnanec charity reálne pracuje a vykonáva prácu pre núdznych,“ uviedol.
Ako to funguje
Stacionár v Spišskej Novej Vsi, ktorý v Dome Charitas sv. Kataríny Labouré otvorili v roku 2017, má deväť zamestnancov a pomáhajú tam aj dobrovoľníci.
Kapacitu má 55 ľudí, ale podľa riaditeľa pre nízky počet zamestnancov majú zaregistrovaných 35 klientov.
„V júni sme mali síce 34 prijímateľov, ale keďže nechodili všetky dni, po prepočítaní sme si mohli nechať príspevok len na 29 prijímateľov. V mesiaci máj sme mali len 33 prijímateľov, ale reálne odchodili toľko dní, že sme si mohli nechať príspevok za všetkých 33 prijímateľov,“ zhodnotil Vilček.
Zároveň dodal, že v budúcom roku by chceli v dennom stacionári ponúknuť služby 45 klientom a prijať ďalších dvoch zamestnancov.
„Samozrejme, poskytujeme tie služby, ktoré sa v zmysle zákona v denných stacionároch majú poskytovať, ale aj muzikoterapiu, posilňovanie manuálnych zručností, posilňovanie pamäte a organizujeme rôzne akcie,“ doplnil diecézny riaditeľ Spišskej katolíckej charity.
Odhalenia počas kontrol
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR odhalilo po kontrolách v júni a júli porušenie pravidiel vo viac ako polovici neverejných denných stacionárov.
Najčastejšie sa týkali falšovania dochádzky klientov, opakovanej neprítomnosti zamestnancov, ale aj poskytovania len čiastočných služieb namiesto celodennej starostlivosti.
V prípade verejných zariadení odhalili pochybenia v necelej tretine z nich.
Celkovo si ministerstvo posvietilo na 52 denných stacionárov, pričom v siedmich kontrolu vykonali opakovane.
Na Slovensku je momentálne registrovaných 215 denných stacionárov pre 4 190 klientov.
Úlohou zariadení je starať sa o klientov v priebehu dňa, v nočných hodinách sú doma alebo v spoločnosti príbuzných.
Štát denným stacionárom prispieva sumy od 70 do 364 eur na klienta za mesiac, pričom táto čiastka závisí od stupňa jeho odkázanosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš