KEŽMAROK. Gymnázium Pavla Országha Hviezdoslava v Kežmarku sa zrejme nebude sťahovať a ostane v pôvodných priestoroch, rovnako aj Hotelová akadémia Otta Brucknera.

Vyplýva to z plánov Úradu Prešovského samosprávneho kraja týkajúcich sa optimalizácie umiestnenia stredných škôl v meste.
Obe školy sa mali spolu so Strednou umeleckou školou presťahovať do kampusu, ktorý mal vzniknúť v areáli bývalých kasární, ten mal vybudovať kraj.
Pred mesiacom však od zámeru napokon ustúpil.
Investičný vstup do objektu bývalých kasární označil za najmenej hospodárne riešenie a problém s nevyhovujúcimi priestormi troch župných škôl v Kežmarku chce riešiť jednoduchšie.
Nové plány
Riaditeľ Úradu Prešovského samosprávneho kraja Jozef Cvoliga počas zasadnutia zastupiteľstva v pondelok 26. augusta informoval, že kraj najnovšie plánuje odkúpiť budovu areálu hotelovej akadémie od evanjelickej cirkvi a potom ju opraviť, naopak tá by zase mala na vlastné náklady opraviť budovu gymnázia, ktorú rovnako vlastní.
Kraj zároveň zvažuje prístavbu budovy gymnázia, kam by umiestnil strednú umeleckú školu.
„Hľadáme alternatívne riešenie jej umiestnenia. Ak sa nevmestí do budovy gymnázia, obrátime sa smerom na areál Strednej odbornej školy na Garbiarskej ulici, kde by mohla byť lokalizovaná na treťom a štvrtom podlaží,“ vysvetlil Cvoliga.
Ferenčák je sklamaný
Kežmarský primátor Ján Ferenčák (Smer-SD) už dlhodobo upozorňuje na katastrofálny až havarijný stav stredných škôl v meste.

Z rozhodnutia kraja odstúpiť od projektu stredoškolského kampusu ostal sklamaný, tvrdí, že sa o tom dozvedel z médií.
Chýbala mu tiež komunikácia a diskusia o riešení daného problému aj priamo medzi poslancami.
Pripomenul tiež, že rozhodnutie kraja opraviť spomínané budovy škôl akceptuje, potrebné je však zohľadniť požiadavky aj na vybavenie škôl.
„Čakám, že Prešovský kraj ako zriaďovateľ prevezme svoju zodpovednosť a ukáže, čo tam chce spraviť. Vieme, že žijeme v 21. storočí a nie je to len o opravení budovy, ale aj o tom, kde sa budú žiaci stravovať, zhromažďovať, ako budú tráviť čas, aby to bolo prínosom pre rozvoj stredného školstva,“ skonštatoval.
Príspevok na kampus od vlády
Optimalizácia umiestnenia stredných škôl v meste Kežmarok sa začala za predchádzajúceho vedenia Úradu PSK.
Kraj vtedy odkúpil tri budovy s priľahlým 0,5 ha pozemkom v areáli bývalých kežmarských kasárni.
Zámerom bola ich prestavba tak, aby tam mohli byť umiestnené tri spomínané školy.
PSK síce vo februári 2016 získal na výstavbu kampusu od vlády v rámci Akčného plánu rozvoja okresu Kežmarok pol milióna eur, keďže ale regionálny príspevok nepoužil do konca roka 2018, musel ho vrátiť.
Ďalších 500-tisíc eur schválili poslanci PSK v roku 2017.
Župan zmenil názor
Nové vedenie ÚPSK tvrdí, že pri svojom nástupe malo k dispozícii iba rámcovú štúdiu využitia budov a pre plynulé pokračovanie v projekte výrazne absentovala východisková analýza a ucelená urbanisticko-architektonická štúdia celého areálu.

Tú úrad vypracoval v lete 2018, porovnávala štyri návrhy umiestnenia škôl.
„Po zvážení technických, technologických a ekonomických faktorov, po vyhodnotení silných a slabých stránok týchto variantov sme museli označiť výstavbu nových školských budov v areáli kasární za výrazne nevýhodnú,“ uvádza sa v materiáloch PSK.
Predseda kraja Milan Majerský (KDH) priznal, že pri nástupe do úradu bol naklonený myšlienke kampusu, jeho názor však neskôr zmenili viaceré skutočnosti.
„Nemali sme všetky informácie, ktoré súviseli s budovami, ktoré sú prevedené do majetku Prešovského samosprávneho kraja a mali byť zrekonštruované. Nespĺňali všetky podmienky, ktoré sme chceli, boli by využité iba priestory pre triedy, zborovňu a kabinety, nemali by sme tam jedálne, kuchyne, telocvičňu či aulu pre tieto školy, to znamená, že by sme museli dofinancovať ďalšie veci,“ uviedol.
Súčasné riešenie je podľa jeho slov z finančného hľadiska to najlepšie a výhodné.
Problematické historické budovy
Poslanec za Kežmarský okres Štefan Bieľak (nezávislý) predniesol požiadavku, aby sa pri aktuálnom návrhu domyslelo všetko potrebné vzhľadom na to, že ide o investíciu do historických budov, z ktorých je potrebné vytvoriť priestor pre moderné vzdelávanie.
„Ide o to, aby sme nielen opravili budovy, ale chceme aj moderné priestory so všetkým, čo patrí k termínu moderné vzdelávanie v 21. storočí. Bude potrebných dosť veľa financií, aby to boli moderné školy aj s potrebnými učebnými priestormi, ktoré si vyžaduje či už gymnaziálne vzdelávanie, alebo stredná umelecká škola či hotelová škola,“ uviedol.
Pripomenul tiež, že keďže ide o staršie budovy, bude potrebné počítať aj s dofinancovaním čo sa týka prevádzkového hľadiska.
„Budovy určite nebudú spĺňať energetickú náročnosť, aká sa dnes vyžaduje,“ dodal Bieľak.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš