POPRAD. Mesto Poprad naďalej plánuje výstavbu nového komunitného centra v Matejovciach, podalo už na Ministerstvo vnútra SR žiadosť o nenávratný finančný príspevok.

Predpokladaný rozpočet na stavbu na Staničnej ulici je 400-tisíc eur.
Z toho celková výška oprávnených výdavkov na výstavbu je 321-tisíc eur, pričom spolufinancovanie mesta je minimálne päť percent z celkových oprávnených výdavkov.
Samospráva sa financie takýmto spôsobom pokúsila získať ešte za predošlého vedenia, predložená žiadosť však bola zamietnutá pre nesplnenie podmienok oprávnenosti predmetnej výzvy.
Zámer opätovne sa zapojiť do výzvy schválili mestskí poslanci v máji.
Za aj proti

Viacerí Matejovčania však s výstavbou nesúhlasia, ešte v roku 2016 proti zámeru spísali petíciu.
„Názor Matejovčanov na komunitné centrum je rôzny, niektorí ho vnímajú ako niečo, čo bude Rómom slúžiť na bývanie a priláka to ďalších z iných oblastí a takýmto spôsobom sa len rozrastie rómska komunita. Ďalšia časť Matejovčanov si myslí, že je to dobrá vec,“ tlmočil postoje obyvateľov predseda Klubu Matejovčanov Marek Dragošek po verejnom zhromaždení k téme komunitného centra, ktoré na utorok podvečer zvolal primátor mesta Anton Danko (nezávislý) spolu s poslancami.
Pre širokú verejnosť
Vedenie mesta prišlo do Matejoviec vysvetliť fungovanie komunitného centra aj na príklade takýchto zariadení v obciach Rakúsy a Toporec v Kežmarskom okrese.
„Komunitné centrum nie je zariadenie sociálnych služieb, kde sa bude bývať, kde budú Rómovia fungovať a riešiť si záležitosti bývania. Je určené pre širokú verejnosť, pre komunitu ako takú, nielen pre deti, ale aj iné vekové kategórie, je to pre rodičov, seniorov,“ povedala pre médiá vedúca sociálneho odboru na Mestskom úrade v Poprade Petra Závacká, podľa ktorej by sa mohlo práve dobrými akciami v centre podariť zmeniť obraz o tamojších Rómoch, aby boli vnímaní v pozitívnejšom svetle.
Súčasťou komunitného centra by v budúcnosti mohla byť aj materská škola.
„Veríme, že dokážeme predísť záškoláctvu, patologickému správaniu, že to naozaj bude niečo, čo bude našu terénnu prácu zefektívňovať,“ dodala na margo centra Závacká.
Komunitné centrum v Spišskom Hrhove
Napríklad v obci Spišský Hrhov funguje komunitné centrum už niekoľko rokov, jeho priestory využívajú hlavne deti.

„Môžu sem chodiť na rôzne aktivity, a tým pádom sa zvýši ich komunikatívna aj celková zručnosť. Tým, že sú v podnetnom prostredí, majú automaticky väčšiu šancu uspieť v škole,“ povedal starosta obce Vladimír Ledecký (nezávislý).
Pripomenul, že nie je problém ani s financovaním servisných pracovníkov, keďže tí sú, rovnako aj program komunitnej práce, financovaní na 95 percent z Európskej únie.
„Je pre mňa nelogické, ak niekto kritizuje, že rómska komunita je zaostalá, nefunguje, sú tam všetky negatívne javy a potom sa objaví návrh, ktorý prednostne rieši, aby sa tieto deti dostali do štandardu a ľudia sú proti,“ skonštatoval.
Chcú investície do iných oblastí
Matejovčania by namiesto výstavby komunitného centra uvítali investície do iných oblastí, dlhodobo majú pocit, že v rámci mestského rozpočtu sa na nich myslí spomedzi všetkých mestských častí najmenej.
Svoje požiadavky už niekoľkokrát predložili aj bývalému i terajšiemu vedeniu samosprávy.
Podľa primátora Danka sa do tejto mestskej časti plánuje niekoľko investícií v súvislosti s bezpečnosťou, školstvom i dopravnou infraštruktúrou.
V snahe zvýšiť bezpečnosť začiatkom roka avizoval zavedenie nepretržitej služby a vytvorenie policajnej stanice na Staničnej ulici.
Od januára sú v mestskej časti vyčlenení traja policajti a na poriadok dohliadajú aj šiesti pracovníci mestskej občianskej poriadkovej služby.
Obyvatelia Matejoviec sa však obávajú toho, že nové komunitné centrum priláka do tejto časti ešte viac neprispôsobivých občanov, v súčasnosti ich tam žije viac ako dvesto.
„Komunitné centrum bude slúžiť len pre tých, ktorí tam majú v súčasnosti pobyt,“ prisľúbil počas stretnutia primátor Danko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš