LEVOČA. V Levoči pripravujú pokračovanie obnovy Námestia Majstra Pavla za takmer jeden milión eur.

So stavebnými prácami by mali začať začiatkom októbra.
Ide o ďalšiu časť druhej etapy komplexnej obnovy námestia, pričom naplánované sú ešte ďalšie tri etapy.
Doteraz išli na tieto práce viac ako 2 milióny eur, na pokračovanie obnovy mesto získalo dotácie z Ministerstva financií SR a Prešovského samosprávneho kraja.
Ako ďalej informovala Lenka Petrášová z oddelenia investičnej činnosti na Mestskom úrade v Levoči, stavebné práce by mali trvať približne deväť mesiacov.
Rozsiahla obnova
V rámci postupnej obnovy Námestia Majstra Pavla sa podarilo zrealizovať opravy v severnom parku, v roku 2011 obnovili južnú časť námestia.

S kompletnou opravou východnej časti námestia začali stavbári na jeseň minulého roka.
Rozpočtovaný náklad súčasnej fázy prác predstavuje 979 500 eur s DPH.
Naplánovaná je napríklad kompletná výmena starých rozvodov inžinierskych sietí, na námestí tiež pribudnú nové rozvody zavlažovania.
„Zavlažovanie bude napájané z existujúcej nádrže pri evanjelickom kostole, ktorá doteraz slúžila ako požiarna nádrž. Na zavlažovanie bude využívaná hlavne dažďová voda,“ vysvetlila Petrášová.
Kompletne podľa jej slov opravia aj povrchy ciest a chodníkov, použijú novú kamennú dlažbu v súlade s doteraz zrealizovanou obnovou.
„V priestore chodníkov sa doplnia vstupy do gotických pivníc priamo z námestia, čím sa sprístupnia tieto unikátne historické priestory. Doplnia sa nové stĺpy verejného osvetlenia, prvky drobnej architektúry, obnovia sa zelené plochy a doplní sa nová líniová zeleň po obvode námestia vrátane vzrastlej stromovej zelene,“ dodala Petrášová.
Pešia zóna
Hlavným cieľom je podľa mesta kompletne opraviť Námestie Majstra Pavla a dať mu formu hodnotného verejného priestoru.
V prvom rade chcú v Levoči skvalitniť verejný priestor pre pešieho návštevníka, a to vytvorením bezbariérového priestoru či skvalitnením povrchov.
Vytvoriť chcú rovnako podmienky pre existenciu pešej zóny na námestí a prístup dopravy len v nevyhnutnej miere.
Mesto by preto chcelo vybudovať záchytné parkoviská pre vozidlá smerujúce do historického centra.
„Zároveň však rekonštrukcia inžinierskych sietí vytvorí podmienky pre rozvoj historických objektov priamo na námestí a skvalitní ich funkčnú prevádzku, a umožní vlastníkom objektov ich plnohodnotné využitie. Celkové architektonické riešenie sa snaží o priznanie doby, v ktorej sa táto rekonštrukcia uskutočňuje. Návštevník tým pádom nebude uvedený do omylu historizujúcimi prvkami a bude pre neho jasné, čo je v skutočnosti na Námestí Majstra Pavla to hodnotné, teda historické meštianske domy, Chrám sv. Jakuba či mestská radnica,“ uzavrela Petrášová.
Odstránia zásahy z obdobia socializmu
Projekt vychádza z celkovej koncepcie obnovy Námestia Majstra Pavla.
Návrhu predchádzal architektonicko-historický prieskum, v rámci ktorého preštudovali jednotlivé vývojové fázy a zásahy do námestia.
Zmeny námestia, ktoré na pôvodne trhové námestie mali pozitívny vplyv, ako je severný park, výsadba zelene po obvode námestia, sa samospráva rozhodla zachovať.
Naopak, z námestia by chcela odstrániť viaceré zásahy z obdobia socializmu či historizujúce prvky, ktoré však nezodpovedali skutočnosti a histórii námestia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš