ŠUŇAVA. Pri obci Šuňava v okrese Poprad sa objavil medveď. Video so šelmou natočili dvaja motoristi okolo druhej hodiny nadránom v časti zvanej Hŕbky, zhruba kilometer od obce.
Na videu, ktoré zverejnili na facebooku, vidieť, ako sa medveď prechádza po ľavej strane cesty. Auto prechádza vpravo. Keď sa vozidlo trocha viac priblíži, medveď zrýchli a začne bežať. Po chvíľke sa otočí smerom k autu, pozrie naň, zdvihne hlavu, otočí sa a utečie do lesa.
Video má už množstvo zdieľaní.
Medveďa láka med aj odpad z kontajnerov
Starostu obce Šuňava Stanislava Kubaského (nezávislý) sme sa opýtali, ako je to s medveďmi v ich obci.
„Dozvedel som sa o tom videu, že máme medveďa pri obci. Je to prvýkrát, čo som počul, že by niekto videl medveďa tak blízko. Mali sme tu líšky, kuny, ale medveďa nie. Viem, že niekde spoza Štrby prechádza zver smerom k nám. Takže môže prísť aj medveď. Tak blízko obce to však ešte nebolo,“ priblížil starosta.
Naopak, poľovníci skúsenosti s medveďom aj v tejto časti Šuňavy majú.
Ako uviedol predseda Poľovníckeho združenia (PZ) Šuňava Jozef Zaťura, časť Hŕbky je úsekom, kadiaľ zvyknú prechádzať vlci aj medvede.
„Často, keď idem do lesa, nejakého medveďa alebo stopy po ňom nájdem. V tejto časti majú dvaja naši včelári z obce svoje včelíny, tak to medveďa láka. Samozrejme, majú to zabezpečené. Blízko je aj chatová oblasť, sú tam kontajnery, ktoré tiež medveďa lákajú,“ uviedol Zaťura.
Zviera na ceste netreba provokovať
Predsedu PZ sme sa opýtali, ako by mali motoristi reagovať v prípade, že sa na ceste objaví medveď.
„Určite je potrebné zastaviť a počkať, kým zviera prejde. Mne osobne sa raz stalo, že som natrafil pri jazde autom na medveďa. Išiel predo mnou zhruba pol kilometra, kým zišiel z cesty a stratil sa v lese. Pomaly som za ním išiel a miestami aj zastavoval, aby pokojne prešiel,“ uviedol zo skúsenosti predseda PZ.
Zviera je v takýchto prípadoch vystrašené a hľadá únik, takže väčšinou utečie.
„Zviera je osvetlené svetlami auta, preto je dobré počkať a určite ho zbytočne neprovokovať. Aby aj zviera, aj človek boli v poriadku,“ dodal Zaťura.
PZ Šuňava má medvede vo svojom revíre zmapované. Objavujú sa v rôznych jeho častiach.
Okrem jelenej zveri sa tu vyskytuje, i keď v menšom počte, aj srnčia a diviačia. Zo vzácnej zveri je to vlk, medveď, sluka hôrna, jariabok hôrny a orol krídlavý.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš