ŠTRBSKÉ PLESO. Téma udržateľných financií bola jednou z viacerých, ktorými sa zaoberajú politickí a obchodní lídri na Globsec Tatra Summite 2019, ktorý sa v týchto dňoch koná na Štrbskom Plese.
Súčasťou odbornej diskusie na túto tému bol aj guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír, ktorý zdôraznil, že oblasť udržateľných financií je dôležitá tak na domácej, ako aj globálnej pôde.
„Mnoho ľudí si neuvedomuje, že žijeme na pokraji veľkej zmeny, ktorá sa môže dotýkať z hľadiska sociálneho statusu veľkej časti našej planéty. Z tohto pohľadu udržateľnosť znamená plniť si domáce úlohy aj u nás doma na Slovensku, ale ešte dôležitejšie je mať zásah globálny, a to nielen v Európe, ale naprieč celým svetom. Vec našej periódy sa však nedá vyriešiť len na jednej konferencii," skonštatoval Kažimír.
V tejto súvislosti je podľa neho dôležité dbať na udržateľné financie, aby ľudstvo prežilo aspoň v takej kondícii, v akej je dnes, prípadne ešte lepšej.
Problém medzi USA a Čínou môže zasiahnuť aj nás
Obchodné vojny globálne oslabujú celú ekonomiku. Ak nedôjde k dohode medzi Spojenými štátmi americkými a Čínou, prenesie sa to aj do Európy a zasiahne to aj slovenskú ekonomiku. Uviedol to minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) počas piatkového Globsec Tatra Summitu 2019 na Štrbskom Plese.
Slovensku podľa jeho slov najviac hrozí napríklad zavedenie ciel zo strany USA.
„Vieme, že 40 % slovenskej produkcie, skoro 40 %, je orientovaných na automobilovú produkciu a až 97 % z HDP tvorí export, tak toto by skutočne veľmi zasiahlo slovenskú ekonomiku," podotkol Kamenický.
Ďalšou aktuálnou hrozbou pre ekonomiku je brexit, ten podľa ministra môže mať vplyv aj na hospodársky rast SR. Ako spresnil, súvisí to s pretrhnutím reťazí dodávok tovarov a služieb, pričom zavedenie ciel by zdraželo produkty v Británii aj v Európe.
V súvislosti s odchodom Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ) uviedol, že pre Slovensko je dôležité, koľko bude musieť prispievať do rozpočtu.
„My, ako Slovenská republika sme doteraz prispievali 1 % HDP. My podporujeme stanovisko Európskej komisie, ktorá navrhuje 1,114 %," poznamenal.
Obmedzenie alebo zdraženie dovozu áut do Spojených štátov bude mať podľa Kamenického vplyv na nemeckú ekonomiku a následne aj na slovenskú.
Zdôraznil však, že to sú externé faktory, ktoré Slovensko nevie ovplyvniť.
„Čo sa týka monetárnej politiky, tá je v rukách Európskej centrálnej banky a jediné, kde my niečo môžeme robiť, je fiškálna politika," skonštatoval šéf rezortu financií.
Globsec Tatra Summit je podľa neho príležitosťou na diskusiu o očakávaných problémoch a ich riešeniach.
„Samozrejme, nie je to také jednoduché, aby sme to tu hneď dnes vyriešili, ale je veľmi dôležité mať takéto fórum, kde je skutočne veľa odborníkov a treba si vypočuť jeden druhého, aby sme sa dopracovali k nejakému riešeniu," dodal Kamenický.
Diskutujú o najdôležitejších ekonomických problémoch
Európski lídri diskutujú v Tatrách o najnaliehavejších ekonomických otázkach Európy.
Na samite vystúpi počas troch dní 30 rečníkov, 200 vybraných hostí z 25 krajín, ktorí hovoria o troch kľúčových témach - zelená dohoda pre Európu, udržateľné financie a potenciál rozpočtu Európskej únie.
„Myslím si, že za tých pár rokov majú Tatra Summit aj ďalšie akcie Globsecu svoj charakter a získavajú meno aj v zahraničí. Som celkom hrdý na to, že som pri tom mohol byť od začiatku a trošku ho tvarovať," dodal Kažimír.
Ocenenie
Na Štrbskom Plese uskutočnilo aj neformálne stretnutie predsedu vlády SR Petra Pellegriniho (Smer) a predsedu Európskej rady Donalda Tuska.
Lídri spolu krátko hovorili o aktuálnych otázkach v Európskej únii.
Peter Pellegrini a Donald Tusk sa následne zúčastnili na slávnostnom večere, kde bola Donaldovi Tuskovi udelená Európska cena GLOBSEC.
Aktuálny predseda Európskej rady, ktorého funkčné obdobie sa skončí v novembri tohto roku, cenu získal za prínos pri posilňovaní európskej jednoty, formovaní spoločného európskeho postoja ku kľúčovým zahranično-politickým otázkam a za presadzovanie princípov demokracie a právneho štátu
.Európska cena GLOBSEC sa od roku 2016 každoročne udeľuje osobnostiam, ktoré sa výrazne zaslúžili o európsku jednotu,prosperitu a ekonomický rast. Symbolizuje hodnoty, na ktorých bola európska integrácia po desaťročia budovaná, a to mier, spolupráca a demokracia.
V minulosti cenu získali aj Wolfgang Schäuble, predseda nemeckého Spolkového snemu, Kristalina Georgievová, riaditeľka Medzinárodného menového fondu či José Ángel Gurría, generálny tajomník OECD.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš