ŽDIAR. V goralskej obci Ždiar neďaleko hraničného priechodu do Poľska sa podarilo opraviť cestu I/66.
Práce za viac ako štyri milióny eur prispeli predovšetkým k zvýšeniu bezpečnosti dopravy na turisticky významnom medzinárodnom ťahu.
Ako uviedol starosta obce Pavel Bekeš (nezávislý), cestu postavili v 50. rokoch minulého storočia, keď sa nepočítalo s veľkým počtom vozidiel, ktoré po nej jazdia v súčasnosti.
„Do Poľska sa vtedy chodilo málo, cesta bola úzka a bez chodníka. Premávka sa však zahusťuje a myslím si, že stúpne ešte viac, ak sa v Poľsku dobuduje diaľnica z Krakova do Nového Targu. Vďaka rekonštrukcii sa však zvýšila bezpečnosť motoristov aj chodcov, podarilo sa tiež vybudovať chodník a dostať tak ľudí mimo cesty,“ uviedol ma margo stavby, ktorú v utorok v obci slávnostne uviedli do užívania.
Vyriešili problém s vodou
Práce na ceste v Ždiari trvali viac ako rok, upravovala sa v celkovej dĺžke 4 960 metrov.

Zhotoviteľom prác boli Cestné stavby Liptovský Mikuláš, spol. s r. o.
Podľa hovorkyne Slovenskej správy ciest Lucie Karelovej cesta svojimi nevyhovujúcimi parametrami nespĺňala požiadavky na bezpečnú, bezkolíznu a plynulú premávku zodpovedajúcu štátnej ceste I. triedy.
Vďaka projektu jej úpravy, ktorý bol spolufinancovaný z prostriedkov Európskej únie, okrem spomínaných prác vybudovali aj dažďovú kanalizáciu v celkovej dĺžke 1 300 metrov.
Podľa starostu sa tak podarilo vyriešiť problém s vodou, ktorá stekala na cestu z polí.
„V zime to zamŕzalo a pri toľkom množstve áut to bolo veľmi nebezpečné,“ vysvetlil. Osadili tiež uličné vpusty, na niektorých miestach boli upravené a vydláždené odvodňovacie priekopy a rigoly.
Prvky na zvýšenie bezpečnosti
V rámci prác vymenili aj zvodidlá a pribudli tiež prvky na zvýšenie bezpečnosti cestnej premávky, ako sú merače rýchlosti, osvetlenie pre chodcov, výstražné LED prvky zapustené vo vozovke a meteostanica.

„Cez miestny potok je vybudovaná nová lávka pre peších. Ide o lávku, ktorej nosná konštrukcia je zhotovená z dvoch priehradových drevených nosníkov. Dĺžka premostenia je 9,4 metra,“ konkretizovala Karelová.
Starostu teší, že vďaka vybudovaniu chodníka sa podarilo zvýšiť bezpečnosť chodcov.
Tých v obci za posledné roky výrazne pribudlo, a to najmä v súvislosti s rozvojom turistiky v Bachledovej doline a otvorením Chodníka korunami stromov.
„Denne sem prichádzalo približne dvetisíc ľudí, veľká časť sa zvykla ubytovať aj v obci. Ľudia často nechávali autá v dedine a do strediska išli pešo, na ceste ich bolo veľmi veľa. Teraz sa podarilo vybudovať chodník a dostať ich z cesty preč,“ opísal situáciu Bekeš.
Chodníky boli vybudované v dĺžke 2 653 metrov, so šírkou od 1,5 metra do 2 metrov.
Podľa starostu by situáciu mohla zlepšiť aj úprava križovatky pri Bachledovej doline, ktorá má byť hotová do konca novembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš