STARÁ ĽUBOVŇA. Mesto Stará Ľubovňa nedávno opravilo a zároveň aj posilnilo vodozádržné opatrenia na horskom potoku Pasternik v staroľubovnianskych mestských lesoch.
„V rámci prác bola obnovená funkčnosť poškodených vodozádržných opatrení, zrealizovala sa oprava jestvujúcich a výstavba siedmich kusov nových drevených hrádzok. Tie pribudli k pôvodným 52 kusom hrádzok a dvom suchým poldrom, ktorých funkciou je zadržanie vody v lesnom prostredí mimo zastavaného územia mesta v čase prívalových dažďov," uvádza radnica na svojej webovej stránke.
Vodu najlepšie zachytia stromy
Výstavbou nových hrádzok došlo k zvýšeniu kapacity zadržanej vody minimálne o 80 metrov kubických v čase prívalových vôd.
Okrem toho vyťažili naplaveniny v spodnej časti potoka pred zástavbou rodinných domov, a to s cieľom prehĺbiť koryto a zvýšiť vodnú kapacitu a prietok potoka.

Opravil sa tiež cestný priepust pod lesnou cestou, spevnený kamenným „záhozom", aj drevená lavička cez potok.
„Vodozádržné opatrenia na potoku Pasternik plnia environmentálnu funkciu zadržiavania vody v krajine a ochraňujú majetok občanov blízkej Zámockej ulice," uvádza ďalej radnica s tým, že najefektívnejší nástroj pre zadržiavanie a zhromažďovanie zrážkovej vody v čase prívalových dažďov však stále predstavujú samotné lesy.
Po koreňoch stromov totiž steká voda do pôdy, kde sa vytvárajú prirodzené podzemné nádrže, z ktorých postupne odteká voda do podzemných tokov.
Dochádza tak k prirodzenej eliminácii povodní a v čase sucha k zavlažovaniu pôdy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš