TATRANSKÁ LOMNICA. Zámer realizovať prieskumný vrt geotermálnej vody súkromnou spoločnosťou v Tatranskej Lomnici bude preverovať odbor opravných prostriedkov Okresného úradu v Prešove.
Viacerí účastníci konania, ktorí nesúhlasia s vrtom, podali odvolanie voči rozhodnutiu odboru starostlivosti o životné prostredie na Okresnom úrade v Poprade, podľa ktorého sa prieskumný vrt nemá posudzovať podľa zákona EIA, teda zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.
„Konanie vo veci realizácie geotermálneho vrtu v intraviláne Tatranskej Lomnice už majú v rukách právnici. Viacerí účastníci konania zapojili do odvolania právnické kancelárie,“ potvrdila miestna poslankyňa Lucia Dubielová s tým, že rozsiahle odvolacie podklady právnikov spochybnili rozhodnutie úradu v Poprade a upozornili na viaceré pochybenia.
Firma chce teplú vodu, miestni čistý potok
Podľa materiálov dostupných na enviroportáli Ministerstva životného prostredia SR chce spoločnosť Autonova, s. r. o., realizovať hydrogeologický vrt do hĺbky 500 metrov.

Overiť ním chce možnosť zachytenia termálnej vody s predpokladanou ložiskovou teplotou od 20 do 25 stupňov Celzia.
Navrhovateľ plánuje geotermálnu vodu využiť ako zdroj tepla v objekte Vila Széchényi.
Zároveň však uviedol, že ide o komplikovanú geologickú stavbu, preto uvedené parametre možno len predpokladať.
V Tatranskej Lomnici sa proti vrtu spisuje aj petícia, na internete ju podpísalo 330 ľudí.
Tatranci upozorňujú na to, že vrt je plánovaný v tesnej blízkosti sídliska a neprimeraným spôsobom zasiahne do bežného života obyvateľov tejto tatranskej osady.
Okrem nadmernej hlučnosti spojenej s realizáciou vrtu sa obávajú najmä toho, že sa do miestneho potoka dostane arzén.
Žiadali tiež vypracovanie takzvanej veľkej EIA, teda posúdenie vplyvov na životné prostredie.
Stojí si za svojím
Vedúci odboru starostlivosti o životné prostredie na Okresnom úrade v Poprade Jozef Slovík uviedol, že si za rozhodnutím stojí.
Účastníci konania mali podľa jeho slov právo podať odvolanie, ak nesúhlasia s rozhodnutím úradu, spis teda poputuje na úrad do Prešova.
„Sú dve možnosti, buď naše rozhodnutie potvrdí, že je správne, alebo nám ho vráti na nové prerokovanie. Myslím si, že som to podpísal tak, ako to je napísané, a za tým si stojím. Ak som pochybil, nech o tom rozhodnú vyššie orgány,“ povedal.
Možné nenapraviteľné škody
V odvolacom stanovisku účastníkov konania odznelo podľa Dubielovej niekoľko argumentov.
Jedným z nich bolo aj to, že „správny orgán úplne rezignoval na svoju úlohu orgánu ochrany životného prostredia“.

Odbor starostlivosti o životné prostredie na Okresnom úrade v Poprade v septembri investorovi stanovil niekoľko podmienok, napríklad v prípade negatívneho ovplyvnenia už povolených odberov geotermálnych vôd požaduje práce ukončiť.
V stanovisku však účastníci upozorňujú na to, že po otvorení vrtu už nemusí byť možná náprava do pôvodného stavu a škody na životnom prostrední budú nenapraviteľné.
„Aj z tohto dôvodu musí správny orgán dôsledne vyhodnocovať všetky okolnosti a kritériá vplyvu zámeru a navrhovanej činnosti na životné prostredie, aby zabránil jeho poškodeniu, čo je primárnym cieľom celého procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie,“ uviedli.
Dubielová: Ignorovali stanoviská
Kritika smerovala aj na postoj úradu v Poprade k odmietavým stanoviskám Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Poprade a mesta Vysoké Tatry.
„Správny orgán v rozhodnutí uviedol nepravdivé tvrdenie, že dotknuté a povoľujúce orgány nepoukázali na očakávané zhoršenie kvality životného prostredia. Ignoroval tak stanovisko Regionálneho úradu verejného zdravotníctva a dotknutej obce, mesta Vysoké Tatry, z ktorých jednoznačne vyplýva, že zámer a navrhovaná činnosť budú mať negatívny vplyv na životné prostredie,“ informovala Dubielová.
Štúdie
Štatutárny zástupca spoločnosti Miroslav Jevický ešte počas septembrového stretnutia s obyvateľmi Tatranskej Lomnice uviedol, že sa nemusia obávať hluku počas vŕtania, ktorý bude podľa jeho slov porovnateľný so zvukom, ktorý vydáva prechádzajúce nákladné auto či autobus.

Jeden z účastníkov konania však predkladá aj novú hlukovú a vibračnú štúdiu.
„Sú vyhotovené v súlade s právnymi predpismi a je zrejmé, že pôvodná akustická štúdia predložená navrhovateľom je nesprávna a vyhotovená v rozpore s právnymi predpismi a že zámer a navrhovaná činnosť budú mať z hľadiska hlučnosti a vibrácií významný dopad na životné prostredie v danej lokalite,“ dodala Dubielová.
Zároveň je podľa účastníkov konania potrebné vyhotoviť podrobné štúdie a posudky týkajúce sa vplyvu vypúšťaných geotermálnych vôd na životné prostredie z hľadiska teploty a obsahu konkrétnych chemických prvkov a zlúčenín, a to aj v prípade, ak by sa vrt nepodarilo uzavrieť a vypúšťanie by bolo trvalé.
Jevický sa k celej záležitosti zatiaľ vyjadriť odmieta.
„Bez komentára," povedal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš