SPIŠSKÁ BELÁ. Samosprávu v podtatranskom mestečku Spišská Belá prekvapilo množstvo objemného odpadu, ktorý jeho obyvatelia vyprodukovali počas jesenného upratovania.
„Pred mesiacom sme zabezpečili pravidelný sezónny zber a na obvyklých miestach v našom meste sme pristavili veľkoobjemové kontajnery. Prax z minulých zberov ukázala, že niektoré lokality je vopred potrebné posilniť minimálne dvoma zbernými nádobami. Tohtoročné jesenné upratovanie však skutočne prekvapilo množstvom odpadu, ktorého sa občania v rámci tejto kampane potrebovali zbaviť," skonštatovala Paula Grivalská z tamojšieho mestského úradu.
Takmer päťdesiat ton odpadu
Do veľkoobjemových kontajnerov umiestnili takmer 25,5 tony odpadu.
Zarážajúce však podľa mesta je, že ďalších viac ako 21 ton odpadu zozbierali pracovníci Verejnoprospešných služieb mesta (VpSM) z okolia týchto zberných nádob.
„Kým po minulé roky sme pri zbere objemného odpadu nedosiahli hmotnosť 40 ton, počas tohtoročného jesenného upratovania obyvatelia Spišskej Belej odovzdali spolu 46,58 tony odpadu. Z toho vyplýva, že na obvyklé miesta doniesli takmer raz toľko odpadu, ako sa zmestilo do pripravených veľkokapacitných nádob," zdôraznila Grivalská a zároveň dodala, že dočisťovanie miest, na ktorých boli umiestnené veľkoobjemové kontajnery, trvalo bezmála dva týždne a za ten čas odpad na dočasných „smetiskách" naďalej pribúdal.
Vozidlo VpSM pritom meralo cestu na riadenú skládku odpadov kvôli dozberu v rámci jesenného upratovania 28-krát.
Dôslednejšie triedenie
Sezónny zber slúži občanom na zbavenie sa odpadu, ktorý kvôli svojim rozmerom a hmotnosti nie je možné odovzdať cestou bežných zberných nádob a kontajnerov.
„Je to napríklad starý nábytok, koberce, sanitárna keramika, objemné obaly a podobne. Pred realizovaním zberu občanov upozorňujeme, že do veľkoobjemových kontajnerov nepatrí bežný domový odpad, nebezpečný odpad a tieto kontajnery nie sú určené ani pre podnikateľov," doplnila Grivalská.
Podľa nej je otázne, v čom spočíva problém s veľkým množstvom sezónneho odpadu, ktorý v meste dokážu obyvatelia vytvoriť.
„V každom prípade toto množstvo by bolo oveľa menšie, keby sme odpad dôslednejšie triedili. Napríklad ojazdené pneumatiky je podľa zákona o odpadoch možné bezplatne odovzdať u každého distribútora, ktorý predáva alebo prezúva pneumatiky, a to bez ohľadu na značku či počet kusov a bez podmienky viazania na kúpu nových pneumatík alebo iného tovaru. Záleží iba na prístupe každého z nás," uzavrela Grivalská.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš