POPRAD. Mesto Poprad už má vypracovanú architektonickú štúdiu revitalizácie Námestia sv. Egídia.
Podľa primátora Antona Danka (nezávislý) ide o veľkú investíciu, len prvá etapa obnovy námestia by si mala vyžiadať približne päť miliónov eur.
O finančné zdroje sa chce uchádzať z eurofondov, do úvahy prichádza aj úver.
„Ak by sme nezískali eurofondy, pôjdeme do toho aj tak, záleží od mestského zastupiteľstva, či schváli úver,“ povedal primátor počas stredajšieho stretnutia s vlastníkmi jednotlivých nehnuteľností na námestí.
S realizáciou zámeru by sa mohlo začať v roku 2021.
Interaktívna fontána
Dominantným prvkom vynoveného námestia by mala byť interaktívna fontána, mesto chce aj takýmto spôsobom oživiť centrum. Počíta sa tiež s využitím ušľachtilých materiálov a nadčasových prvkov.

O možnej rekonštrukcii námestia sa v Poprade hovorí už niekoľko rokov.
Podľa vedúcej odboru výstavby mesta Poprad Kristíny Horákovej bola prvá architektonická štúdia za týmto účelom vypracovaná ešte koncom roka 2013.
„Začali sme vtedy vybavovať všetky povolenia, čo sa týka jej realizácie, bolo to aj vysúťažené, ale táto investícia nebola realizovaná. Vtedajšie náklady na rekonštrukciu boli už po súťaži okolo dvoch miliónov eur,“ pripomenula s tým, že rozsah územia určeného na revitalizáciu bol vtedy podstatne menší ako predpokladá súčasná štúdia.
Dnes sa počíta s obnovou námestia medzi parkoviskom v jeho východnej časti, až po tzv. medzikostolie a celú ulicu 1. mája. Čiastočne bol prepracovaný aj projekt fontány, kde pribudli nové prvky a technológie.
Základom bude kameň a drevo
Za architektonickou štúdiou stojí popradské štúdio Architekti on:off.
Architekt Ján Kovalčík vidí hlavný prínos vo využití materiálov, kde základom bude kameň a drevo.
Samotná fontána s možnosťou regulovania trysiek, nasvietenia a ozvučenia by mala priniesť do priestoru nové vizuálne a akustické podnety.
Trysky, ktoré budú striekať priamo z dlažby, budú reagovať na pohyb chodcov, a tak vytvárať interakciu medzi návštevníkom a fontánou.
„Pribudne tiež letné kino, mali by sa tam objaviť smart prvky, zachytávanie dažďovej vody v území,“ poznamenal Kovalčík.
Plánuje sa tiež rekonštrukcia dlažby a vytvorenie zeleného pásu na ulici 1. mája.
Vo východnej časti námestia by sa mal zrušiť zelený ostrov, aby sa na mieste dalo osadiť pódium a vytvoril sa ďalší stretávací priestor. Na námestie sa v podobe stromoradia majú podľa štúdie vrátiť lipy malolisté, ktoré tu rástli aj v minulosti.
V návrhu sú zakomponované aj rôzne druhy účelného a náladového osvetlenia, aby námestie pôsobilo atraktívne aj po zotmení.
Práce na päť rokov
Horáková doplnila, že rekonštrukčné práce by nemali ovplyvniť fungovanie jednotlivých prevádzok na námestí.
Po architektonickej štúdii sa začalo pracovať na projektovej dokumentácii.
Primátor Danko uviedol, že by chcel mať prvú etapu obnovy námestia zrealizovanú ešte v tomto volebnom období.
V rámci druhej etapy sa počíta s rekonštrukciou smerom k Redute a nákupnému centru.
Celé námestie by podľa neho mohlo byť hotové do piatich rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš