LEVOČA. Mesto Levoča bude v tomto roku hospodáriť s rozpočtom približne 15 miliónov eur.
Návrh rozpočtu je síce po započítaní finančných operácií vyrovnaný, bez nich však schodok predstavuje takmer 1,9 milióna eur.
Bežný rozpočet je totiž prebytkový o takmer 508-tisíc eur, schodok kapitálového rozpočtu je 2,4 milióna eur.
Primátor: Radšej navýšime, ako by sme mali škrtať
„Z nášho pohľadu je rozpočet vyrovnaný. Viem, že ten prebytok je síce veľmi malý, ale náš prístup k príjmom na rok 2020 bol skôr konzervatívny a opatrný. Radšej v rozpočte, pokiaľ sa príjmy budú vyvíjať lepšie, ako sme plánovali, s radosťou v priebehu roka navýšime jednotlivé položky, ako by sme počas neho mali škrtať výdavky, pokiaľ sa príjmy nenaplnia,“ uviedol primátor mesta Miroslav Vilkovský (nezávislý).
Mesto vychádzalo pri tvorbe rozpočtu z očakávaného spomalenia rastu slovenskej ekonomiky v tomto roku, čo by sa malo prejaviť v spomalení rastu výnosu dane z príjmov poukázaných územnej samospráve.
V príjmovej časti svojho rozpočtu preto výšku podielových daní plánuje na úrovni viac ako 7 miliónov eur.
Aj valorizácia platov
Rozpočet v roku 2020 tiež významným spôsobom ovplyvní valorizácia platov, ktorá sa týka všetkých zamestnancov úradu, rozpočtových a príspevkových organizácií.
Tá je na úrovni 10 percent a len pri zamestnancoch úradu pôjde podľa mesta o 156-tisíc eur.
„Valorizácia však nie je krytá vyššími príjmami. Z tohto dôvodu je plánovaný prebytok bežného rozpočtu výrazne nižší ako v predchádzajúcich rokoch,“ uvádza sa v materiáloch k decembrovému rokovaniu mestského zastupiteľstva.
Prebytok bežného rozpočtu bude použitý najmä na splátky istín dlhodobých úverov, kde výška ročnej splátky predstavuje 428-tisíc eur, ale aj splátky úverov zo Štátneho fondu rozvoja bývania 78-tisíc eur.
Schodok kapitálového rozpočtu je krytý hlavne z nevyčerpaných dotácií z predchádzajúcich rokov, finančných operácií a úverových zdrojov.
Mestské dane narástli minimálne
Podľa primátora Vilkovského rozpočet Levoče do značnej miery závisí od príjmov z podielových daní.
„U nás bol nárast majetkových daní a poplatkov oproti iným samosprávam minimálny. Nešli sme systémom 50-, 60- či 100-percentného navyšovania daní z nehnuteľností a poplatkov za komunálny odpad, nárast u nás bol len o nevyhnutnú inflačnú výšku za tie roky, ako sa poplatky nenavyšovali,“ skonštatoval.
Radikálnejšie navýšenie by v meste nebolo prospešné.
„Žijeme v takom regióne, v akom žijeme. Máme tu aj veľa ľudí, ktorí sú v hmotnej núdzi, a keby sme rapídne zvýšili tieto poplatky, tak by sa nám rádovo zvýšili aj nedoplatky,“ dodal.
Čo sa týka investícií, v budúcom roku chcú v meste pokračovať v rekonštrukcii námestia, ktorá prejde až do roku 2021.
„Budeme pokračovať v príprave pozemkov na individuálnu bytovú výstavbu, začneme s výstavbou nájomných bytov a dokončíme investičné akcie, ktoré sa pre proces verejného obstarávania nezačali v roku 2019,“ priblížil primátor, podľa ktorého ide o cyklochodník po Levočskú dolinu a záchytné parkovisko na trase bývalej hradnej priekopy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš