VYSOKÉ TATRY. S obchádzkovou trasou cez Vysoké Tatry pre uzavretý most v Kežmarku, ktorým neprejdú vozidlá nad päť ton, nesúhlasí ani Správa Tatranského národného parku (TANAP).
A takúto trasu ani neodporúča.

„Túto informáciu som sa dozvedel z médií. Ostal som šokovaný z toho, že si niekto dovolí bez akéhokoľvek bližšieho získavania odborných vyjadrení a podkladov rozhodnúť o takejto pre národný park závažnej veci. Keďže sa bojíme ohrozenia biotopov európskeho významu, takúto trasu neodporúčame,“ uviedol riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko.
Stotožňuje sa tak s Tatrancami, ktorí spisujú petíciu za zmenu obchádzkovej trasy a zrušenie dočasného dopravného značenia.
Od štvrtka ju podpísalo viac ako 600 ľudí.
Svoje záporné stanovisko chcú správcovia národného parku vyjadriť aj počas plánovaného rokovania v Prešove v pondelok 13. januára.
Možné poškodenie ekosystému
Majko tiež pripomenul, že z dôvodu ochrany biotopov nie sú cesty v národnom parku posypané soľou, ale inertným materiálom.

„Pokiaľ tam dôjde k nehode a nejakému poškodeniu ekosystému, Slovenská inšpekcia životného prostredia bude konať,“ poznamenal.
Tatranci sa okrem negatívneho dopadu na životné prostredie obávajú aj o bezpečnosť domácich a návštevníkov.
Poukazujú aj na dopad na cestovný ruch a tiež dopravné zaťaženie územia.
Petičiari žiadajú, aby Okresný úrad Prešov, odbor cestnej dopravy a pozemných komunikácií so sídlom v kraji, ako príslušný orgán štátnej správy pre cesty I. triedy, zmenil obchádzkovú trasu vedúcu cez mesto Vysoké Tatry.
A tiež aby zrušil dočasné dopravné značenie tak, aby obchádzková trasa a jej značenie neviedli cez územie mesta Vysoké Tatry.
Zmena dopravného značenia
Obchádzka bola stanovená pre obmedzenie dopravy na moste v Kežmarku, ktorým neprejdú vozidlá nad päť ton.

Podľa Slovenskej správy ciest (SSC) bude viesť po cestách I. a II. triedy, a to Kežmarok - Spišská Belá – Tatranská Kotlina (cesta I/66) - Tatranská Lomnica – Starý Smokovec (cesta II/537) – Poprad (II/534).
Jej hovorkyňa Lucia Karelová začiatkom týždňa informovala, že dopravné značenie by malo byť zmenené v piatok dopoludnia.
„Pre nákladnú a tranzitnú dopravu nad 18 ton zo smeru od Starej Ľubovne a okolia žiadame využívať náhradnú trasu v smere na Prešov cez Sabinov,“ uviedla ďalej.
Napokon sa tak nestalo. Slovenská správa ciest pozastavila spustenie obchádzkovej trasy cez Vysoké Tatry, a to do zasadnutia krízového štábu v pondelok 13. januára.
Zápchy na cestách
Člen petičného výboru Michal Hanč v rozhovore vyjadril pochybnosť nad tým, či kamionisti budú túto požiadavku rešpektovať, podľa jeho slov tamojšie cesty nie sú stavané na ťažkú dopravu.
Poukázal tiež na to, že v Tatrách majú práve topsezónu a s ňou sa spájajú aj zápchy na cestách.
Len za uplynulé týždne sa podľa neho niekoľkokrát nedalo prejsť cez mesto.
Okrem toho čaká Vysoké Tatry ďalší nápor turistov aj počas jarných prázdnin, poľských či slovenských, ako aj pri príležitosti viacerých podujatí.
Už 18. a 19. januára to budú medzinárodné majstrovstvá v stavaní ľadových sôch Tatry Ice Master.
Hanč rovnako upozornil, že počas obdobia obchádzky by mohlo cez Tatry denne prejsť aj 1 500 až 2 000 kamiónov.
Mimoriadna situácia
V meste Kežmarok platí pre zlý stav mosta cez rieku Poprad na ceste prvej triedy I/66 mimoriadna situácia.
Slovenská správa ciest ako jeho správca na ňom obmedzila dopravu pre vozidlá nad päť ton.
Od 30. decembra 2019 platí mimoriadna situácia aj v celom Prešovskom kraji.
Slovenská správa ciest podľa jej hovorkyne rokuje s orgánmi verejnej správy, štátnej správy, samosprávy a polície.
„Momentálne sa spracováva projektová dokumentácia na osadenie provizórneho mosta. Termín zriadenia provizórneho premostenia je do konca marca 2020,“ uviedla.
S rekonštrukciou či prestavbou mosta sa podľa jej slov zrejme nezačne skôr ako v druhej polovici roka 2020.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš